Україна та Румунія можуть здійснити спільне вимірювання глибин Дунаю для експлуатаційного днопоглиблення

Київ. 9 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Можливість спільного вимірювання глибин частин р. Дунай через експлуатаційне днопоглиблення обговорювали під час зустрічі представників України та Румунії за підтримки Єврокомісії, повідомила Адміністрація морських портів України (АМПУ) на сторінці у фейсбуці.

Крім того, сторони обговорили питання поліпшення навігації, зокрема пошук нових шляхів поліпшення лоцманського проведення суден на спільному українсько-румунському секторі Дунаю з метою збільшення суднозаходів до портів річки.

“На сьогодні для портів Дунайського кластеру є дуже важливою підтримка Європейського Союзу. За останній рік дунайські порти суттєво розвинули свою експортну спроможність – перевалка вантажів зросла втричі, експортовано понад 17 мільйонів тонн продукції. Щодо імпорту необхідних товарів, то наразі їх забезпечують тільки порти Дунайського регіону”, – зазначають в АМПУ, додаючи, що розбудова ефективного та безпечного плавання суден на Дунаї можлива лише завдяки продуктивній та узгодженій співпраці з колегами з Єврокомісії, сусідньої Румунії та Дунайської комісії.

Єврокомісію на зустрічі представляла заступниця гендиректора Генерального директорату ЄК з питань мобільності та транспорту (ГД ЄК MOVE) Майя Бакран, Україну – заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Юрій Васьков, Румунію – державний канцлер у кабінеті прем’єр-міністра і держсекретар Міністерства транспорту й інфраструктури Іонель Скріостану за участю представників Дунайської комісії.

Як повідомив Васьков під час зустрічі, Румунія занепокоєна тим, що роботи на водному шляху через спільну територію дельти Дунаю можуть загрожувати дикій природі об’єкта Світової спадщини ЮНЕСКО і порушувати міжнародні договори про охорону довкілля. Нині роботи з днопоглиблення на Дунаї не відбуваються.

Раніше він заявляв, що румунська сторона офіційно була повідомлена про проведення оперативних днопоглиблювальних робіт (розчищення від наносів) ще в серпні 2022 року. Жодних коментарів із румунської сторони тоді не було.

Як зазначає АМПУ, днопоглиблювальні роботи на Дунаї дадуть змогу Україні збільшити обсяги експорту зерна в умовах обмеженого доступу до портів на Чорному морі через російську військову агресію.

Водночас в АМПУ нагадали, що в травні 2022 року ЄК запустила ініціативу “Шляхи солідарності”, щоб підтримати Україну та створити дієві логістичні маршрути для експорту агропродукції та імпорту необхідних товарів. Одне з її ключових завдань – поліпшення водних торговельних шляхів сполучення між Євросоюзом та Україною.

Раніше повідомлялося, що глибший канал дасть змогу щомісяця експортувати додаткові 500 тис. тонн зерна.

Україна завершила днопоглиблення гирла “Бистре” р. Дунай, довівши прохідну осадку до 6,5 м суден на ділянці від 0-го кілометра гирла “Бистре” річки до 77 км Кілійського гирла. На ділянці від 77 км до 116 км цього гирла прохідна осадка становить 7 м, тоді як на початку повномасштабного вторгнення Росії максимальна осадка становила всього 3,9 м.

Протягом 2022 року через румунський чорноморський порт “Констанца” експортери відвантажили 8,6 млн тонн українського зерна, а з травня того самого року через цей порт експортують залізну руду. З 24 лютого до 5 жовтня 2022 року морськими та річковими перевезеннями через “Констанцу” було перевалено 1,3 млн тонн залізної руди та різних видів продукції ГМК. Окрім того, через цей порт експортують українську продукцію чорної металургії, чавун і сталь.

Прохід суден через гирло “Бистре” було відкрито 9 липня 2022 року після звільнення о. Зміїного від окупантів.

administrator

Related Articles