Київ. 7 лютого. Експорт продукції переробки в сегменті АПК з України до РФ у 2022 році знизився в 15,3 раза порівняно з 2021 роком – до $3 млн з $46 млн, тоді як її постачання аналогічної продукції до Білорусі скоротилися в 7,5 раза до $69 млн з $520 млн.
Як повідомляється на сайті Української асоціації аграрного експорту (УААЕ), українські компанії-експортери не планують більше постачати продовольчу продукцію на білоруський та російський ринки з огляду на воєнну агресію РФ проти України та успішну переорієнтацію її експорту на країни Євросоюзу.
За даними УААЕ, у 2022 році, зокрема, припинився експорт до Росії какао-пасти, хоча у 2021 році РФ була її найбільшим покупцем із часткою в українському імпорті цієї продукції 60% та обсягами на суму $20 млн.
Минулого року Україна також припинила постачати Росії морозиво, хоча у 2021 році вона була на 3-й позиції в експорті цього українського продукту після Молдови та Ізраїлю. 2022 року замість неї до основних ринків збуту додалася Німеччина.
Також у 2022 році скоротилися постачання до Білорусі, зокрема українських хлібобулочних кондитерських виробів у 8,5 раза – до $2 млн, тоді як у 2021 році вона посідала 3-е місце у рейтингу імпортерів у цьому сегменті з показником у $17 млн. Аналогічно у 43 рази зменшилися постачання української замороженої яловичини – до $0,3 млн у 2022 році проти $13 млн роком раніше, а консервованої плодово-ягідної продукції – у 6,7 раза, до $1,5 млн із $10 млн.
За даними асоціації, якщо у 2021 році Білорусь була головним імпортером української картоплі з часткою в експорті у 80% на $3 млн, то 2022-го вона посіла 2-е місце з показником відповідно 23% та $1 млн (падіння утричі). Також значно знизилися або припинилися постачання помідорів, цибулі, капусти, моркви українського виробництва, де 2021 року Білорусь перебувала серед топнапрямів із закупівель цих товарних позицій. Крім цього, минулого року Республіку Білорусь з позиції лідера імпортерів приготовлених незаморожених овочів з України, де вона у 2021 році посідала перше місце, "змістили" Молдова, Грузія та Угорщина.
"За фактично незмінних показників експорту варення, желе та мармеладу у 2022 році їхніми основними покупцями стали Польща, Молдова та Чехія (у 2021 році – Польща, Білорусь, Ізраїль)", – наголосила асоціація у повідомленні.
УААЕ уточнила, що в сегменті заморожених овочів Україна минулого року загалом збільшила обсяги експорту за зміни його географічної структури порівняно з 2021 роком: на 2-у позицію замість лідерів Білорусі, що вибула з трійки, піднялася Німеччина, почесну "бронзу" посіла Туреччина. Лідером тут, як і позаминулого року, залишилася Польща.
"Взаємні ембарго з Росією, запроваджені з 2016 року, ще раніше значно скоротили взаємну торгівлю. Зокрема, значно скоротився експорт замороженої яловичини, свіжих та перероблених овочів, кондитерських виробів до Білорусі. Також минулого року звелися до нуля постачання какао-пасти та морозива. на російський ринок", – підсумувала організація у повідомленні.