Україна відновила після окупантів систему радіаційного моніторингу в Зоні відчуження і тим самим зберегла довіру партнерів – глава Мінприроди

Київ. 27 квітня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Відновлення Україною пошкодженої російськими окупантами системи моніторингу радіаційної обстановки у Чорнобильській зоні відчуження (ЧЗВ) є важливим досягненням для збереження міжнародної довіри, вважає міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.

“Найбільше досягнення – це те, що нам вдалося спільно з Держагентством із управління зоною відчуження (ДАЗВ) відновити роботу системи радіаційного моніторингу. Більшість наших партнерів завжди цікавив радіаційний стан. Тепер через наш застосунок “Екозагроза”, який використовує весь світ, можемо показувати світу правдиві дані”, – сказав Стрілець на брифінгу під час відвідин ЧАЕС до 37 роковин аварії на ній.

За словами голови ДАЗВ Євгена Крамаренка, загалом на сьогодні на відновлення (ЧЗВ) вже освоєно $2 млн донорських коштів із раніше виділених під конкретні проєкти $15 млн.

Ще $8 млн прийшли на Міжнародний рахунок чорнобильського співробітництва, що наповнюються 49 країнами-донорами, які фінансували будівництво конфайнменту над зруйнованим енергоблоком ЧАЕС, сказав він у коментарі Енергореформі на ЧАЕС.

Ці кошти пішли, зокрема, на відновлення знищеної окупантами центральної аналітичної лабораторії ДСП “Екоцентр”, дозиметричного контролю та інше важливе обладнання.

Загалом, за його словами, на відновлення ЧЗВ необхідно близько $100 млн та кілька років.

Як написав на своїй фейсбук-сторінці глава Мінприроди, окремий план відновлення зони відчуження включає 10 напрямків та 40 проєктів, фінансування яких у поточному році становить $15 млн.

Як повідомлялося, щодо Зони відчуження, Стрілець зазначив, що бачить її не лише туристичним об’єктом у майбутньому, а й науковим хабом.

“Робота над цим вже триває. Ми ухвалили необхідні для її старту документи. Саме зараз, коли вже є факт порушення РФ того мирного атома, який відпочивав багато років, можемо провести дослідження, які ніхто у світі провести не може”, – пояснив ідею міністр.

За його словами, вторгнення РФ, яке порушило умови безпечного утримання Зони відчуження, надало поштовху для наукових досліджень.

Глава Мінприроди зазначив, що вже є відповідні домовленості щодо створення хаба з багатьма країнами, зокрема з Францією, які необхідно реалізовувати.

Як повідомляли в СБУ після деокупації ЧЗВ, російські військові, які перебувають у ній з 24 лютого до кінця березня 2022 року, розграбували підприємства зони відчуження, зокрема, автопарк спеціалізованої техніки та пальне, що поставило під загрозу пожежну та радіаційну безпеку в зоні відчуження. Розграбовано та фактично знищено лабораторію “Екоцентр”, виведено з ладу систему фізичного захисту в ДСП “ЧАЕС” та викрадено мобільну лабораторію радіаційної розвідки. Викрадено 21 джерело іонізуючого випромінювання, що може унеможливити перебування людей у зоні 2 тис. кв. м.

На початку березня окупанти пошкодили вежі зв’язку, що спричинило вихід із ладу системи моніторингу радіаційної обстановки. 9 березня підприємство було повністю знеструмлено, що практично паралізувало роботу всіх систем контролю та безпеки, було відключено систему охолодження відпрацьованого ядерного палива.

administrator

Related Articles