Київ. 25 квітня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Причиною зростання європейських цін на зернові є не вартість українського зерна, а війна, яку розв’язала РФ проти України, заявив міністр агрополітики Микола Сольський у середу під час онлайн-виступу на засіданні Ради ЄС з питань сільського господарства та рибальства.
“Проблеми фермерів у європейських країнах – це не вина українських фермерів. Першопричина такої ситуації на європейському ринку – не в ціні українського зерна, а у війні, яку розв’язала Росія проти України. Ця війна, нагадаю, триває вже дев’ять років. Ми переживаємо другий рік страшного і цинічного терору, знищення всього українського з боку російського агресора”, – цитує Сольського пресслужба Мінагрополітики.
Він висловив упевненість, що Європа потребує українського зерна, кукурудзи, шроту та іншої продукції. За словами міністра, українські товари корисні для європейського ринку. Зокрема, український імпорт до Польщі приніс чимало вигод не тільки Україні, а й самій Польщі. Експорт м’яса та молочних продуктів за минулий рік зріс на 37%.
“Це ті виробництва, які потребують корму, і зерно з України посилило конкурентоспроможність польських виробників. Також збільшився на 40% експорт із Польщі зернових і продуктів їхньої переробки”, – зазначив міністр.
“Зерно з України посилило конкурентоспроможність польських виробників. Тож бізнес сусідньої країни зростав, зокрема й завдяки українській сировині. Наприклад, 2022 року виробництво курятини в Польщі зросло на 8,2% порівняно з 2021 роком. Польща стала одним із лідерів серед країн ЄС з експорту курятини до третіх країн. У 1 кварталі 2023 року Польща продала Україні 10,5 тис. тонн курятини, а Україна Польщі – 4 тис. тонн, що в 2,5 раза менше”, – наголосив Сольський.
За його словами, на українському зерні заробили трейдери, перевізники, порти.
Сольський зазначив, що торгівля сільгосптоварами між Україною та ЄС – це продовольча безпека для держав-членів ЄС, які постраждали від минулорічної посухи. Це ефективність тваринництва в Німеччині, Нідерландах та інших країнах-лідерах тваринництва.
Він наголосив на важливості пошуку спільного взаємовигідного рішення шляхом дискусій і переговорів.
“Ми ще раз наголошуємо: для нас надзвичайно важлива думка і позиція наших сусідів і та величезна підтримка, яку ми отримували й отримуємо. У нас є дискусія, тому що між справжніми друзями завжди є дискусія і водночас вони завжди знаходять рішення”, – резюмував Сольський і висловив сподівання на зважене рішення Єврокомісії.
Нагадаємо, у Європейській Комісії тривають переговори з аграрними міністрами Польщі, Словаччини, Болгарії, Румунії, Угорщини, які в односторонньому порядку заборонили імпорт низки українських сільгосптоварів. Протягом минулого тижня урядова делегація України відвідала всі ці країни і провела переговори, щоб вивчити позицію сусідніх держав. Рада ЄС має ухвалити рішення щодо спірного питання стосовно перспектив шляхів солідарності, які дають змогу Україні безмитно експортувати сільгосптовари до ЄС і використовувати ресурси сусідніх країн для транзиту.