Київ. 19 квітня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Європарламент 18 квітня затвердив правила механізму транскордонного вуглецевого регулювання (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM), чим зобов’язав українських експортерів до ЄС нарівні з іншими звітувати про викиди СО2, повідомила координаторка Комітету з промислової екології та сталого розвитку Європейської бізнес-асоціації Ольга Бойко.
“Схематично все матиме такий вигляд: виробник товару, що підпадає під CBAM, під час його імпорту до ЄС має заплатити за вивільнені в результаті його виробництва викиди СО2 шляхом купівлі сертифікатів CBAM за ціною, яку сформує ринок торгівлі квотами на викиди парникових газів ЄС (EU ETS). У разі невиконання – штраф із подальшою забороною торгівлі в ЄС”, – написала вона на сторінці у фейсбуці в середу.
Експерт зазначила, що Україну з-під дії CBAM не виключили, хоча надходили пропозиції у зв’язку з війною дати Україні індивідуальний режим.
Бойко уточнила, що з 1 жовтня 2023 року до 31 грудня 2025 року розпочнеться перехідний період: імпортер звітуватиме про викиди СО2 і не платитиме за них. До 31 січня 2024 року необхідно подати перший щоквартальний звіт CBAM. У ньому міститиметься інформація про загальну кількість кожного типу товарів, виражену в МВт-год для електроенергії та в тоннах для інших товарів, фактичні питомі викиди на МВт-год або тонну, загальні непрямі викиди та вартість вуглецю, яку необхідно сплатити в країні походження.
За словами експерта, з 2025 року виробник зможе подати заявки на реєстрацію в електронному реєстрі CBAM і зареєструвати уповноваженого декларанта CBAM (імпортера), якому буде надано інформацію про верифіковані викиди СО2 під час виробництва товарів. Такого уповноваженого декларанта CBAM має затвердити (авторизувати) компетентний орган у країні, до якої здійснюється імпорт.
Згідно з ухваленими нормами, вже з 1 січня 2026 року запрацюють фінансові зобов’язання для імпортерів, отже, вони зможуть вивозити товари на митну територію ЄС лише через уповноваженого декларанта CBAM після реєстрації в реєстрі CBAM та авторизації. Після цього щороку до 31 травня потрібно буде подавати декларацію CBAM за попередній календарний рік через реєстр, а першу таку декларацію слід подати у 2027 році за 2026 рік.
Ця декларація міститиме інформацію про кількість кожного імпортованого наступного року типу товарів, загальний обсяг верифікованих викидів, загальну кількість сертифікатів CBAM, що відповідають обсягу викидів, і копію верифікаційного звіту про викиди СО2, виданого акредитованим верифікатором.
Бойко наголосила, що кожного року до 31 травня необхідна кількість сертифікатів CBAM (що відповідають одній тонні вбудованих викидів у товарі) уже має бути на рахунку уповноваженого декларанта CBAM у реєстрі CBAM, а отримати дані про обсяги викидів у товарі – на рахунку уповноваженого декларанта CBAM у реєстрі CBAM.