Київ. 20 квітня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Ситуація на українському ринку енергетики не дозволяє генерувальним компаніям покривати свої витрати на ремонт та заміну пошкодженого та зруйнованого війною обладнання, тому потрібно якнайшвидше підвищувати можливість їхньої взаємодії з європейським ринком, вважає гендиректор “ДТЕК Енерго” Ільдар Салєєв.
“Лише для прямого відновлення обладнання, яке було зруйновано обстрілами, нашій компанії потрібно понад 6 млрд грн. На жаль, український ринок таких фінансів не дає. Були сподівання, що частково це буде можливим за рахунок експорту, частково – за рахунок погашення боргів перед компанією “, – сказав Салєєв на онлайн-форумі “Рік синхронізації: виклики та досягнення у торгівлі е/е між Україною та її сусідами з ЄС”, організованому Energy Club у четвер.
Він зазначив, що НЕК “Укренерго”, зокрема, на балансувальному ринку заборгувала “ДТЕК Енерго” 2,5 млрд грн, і висловив сподівання на розширення міждержавних зв’язків для комерційного обміну електроенергією з європейськими країнами і таким чином підвищення платоспроможності НЕК у разі одержання коштів від продажу.
“Якщо кошти, які НЕК отримає за перетин, спрямовуються на погашення боргів, то це додатковий вплив на покращення фінансової ситуації всередині НЕК, а далі – у всіх видах генерації, перед якими вона має борги”, – пояснив Салєєв, додавши, що відремонтувати зруйноване обладнання потрібно якнайшвидше, щоб підійти більш підготовленими до наступного ОЗП.
Гендиректор “ДТЕК Енерго” також повідомив, що загалом 2022 рік став для компанії збитковим, проте утримався від оприлюднення показників, пославшись на роботу аудиторів за річним звітом.
“Остаточні цифри будуть найближчими тижнями. Наша генерація має великі збитки через ринкову та військову ситуацію, втрат і руйнувань окремих потужностей”, – зазначив Салєєв, відповідаючи на запитання агентства “Інтерфакс-Україна”.
Водночас він звернув увагу на необхідність енергетичної ринкової синхронізації України та Європи на тлі технічної синхронізації, щовідбулася 16 березня 2022 року.
“На сьогоднішній день ми зробили кроки, пов’язані з технічною синхронізацією, але є велика кількість роботи для синхронізації ринкової. Безумовно, сподіваємось на зближення українського та зовнішніх ринків для подальшої лібералізації цінових обмежень, правил ринку”, – зазначив гендиректор “ДТЕК Енерго”.
Він також вважає за необхідне вдосконалити механізм проведення аукціонів щодо розподілу перетинів, яка “на сьогодні подекуди лімітує можливості щодо їх використання”.
На переконання Салєєва, робота з європейськими країнами – це фінансові можливості для покращення ситуації для всіх видів генерації, які “пережили досить сувору зиму”.
Як повідомлялося, з 21 квітня припинено експорт української е/е до Словаччини, що здійснювався лише чотири дні, з 17 квітня. За перші три дні плата за перетин становила 11,7 млн грн, на відміну від інших напрямів, де компанії нічого не платять за перетин.
Як зазначають на ринку, причиною припинення експорту може бути наполягання словацької сторони на спільних аукціонах щодо розподілу перетину, що давало б їй половину плати за нього. Водночас це потребує змін до нормативної бази, які готуються НКРЕКП.
“ДТЕК Енерго” повідомляла, що кожна з шести її ТЕС внаслідок 30 атак РФ протягом осінньо-зимового періоду 2022/2023 отримала ті чи інші пошкодження, зокрема й основного обладнання, Луганська та Запорізька ТЕС залишаються на тимчасово окупованій території.