Київ. 16 лютого. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Падіння обсягів імпорту електроенергії пов’язане зі збільшенням спроможності української генерації, але можливість його здійснення завжди відкрита, повідомив голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький.
“Імпорт тане на очах, тому що на очах збільшується доступна генерація в українській енергосистемі, збільшується можливість України виробляти електроенергію. Українська е/е дешевша за європейську, і українські споживачі отримали стимул відмовитися від імпорту, коли внутрішнього ресурсу вистачає”, – сказав Кудрицький на брифінгу в Медіа-центрі у Києві у четвер.
За його словами, це є природним процесом, але важливо, що можливості імпорту завжди відкриті.
“І це фактор безпеки, яким можна скористатися у разі потреби”, – зазначив голова системного оператора.
Водночас “Укренерго” напередодні брифінгу повідомило, що 14 лютого європейське енергооб’єднання ENTSO-E ухвалило рішення щодо збільшення технічної можливості імпорту електроенергії до України до 700 МВт у будь-який час. До цього максимально можливий імпорт із Європи становив 700 МВт вночі та 600 МВт в інші години доби.
“Це результат нашої спільної роботи з європейськими колегами, які глибоко розуміють важливість імпорту для енергосистеми України та надають нам всебічну підтримку в цьому напрямі. Ми будемо і надалі працювати над розширенням технічних можливостей для комерційного обміну між Україною та Європою. Наразі триває оцінка можливості подальшого збільшення лімітів комерційного обміну”, – прокоментувала компанія у своєму телеграм-каналі.
Як повідомлялося, на четвер, 16 лютого імпорт е/е зі Словаччини впав у 21 раз порівняно з середою – до 146 МВт-год на добу, з Молдови у 14 разів – до 17 МВт-год на добу. Найбільший обсяг зі Словаччини був 11 310 МВт-год на добу 4 лютого, з Молдови – 634 МВт-год на добу 14 лютого.
За словами глави Міненерго Германа Галущенка, Україна п’ятий день поспіль живе без лімітів споживання електроенергії, дефіциту немає, більш того, з’явився певний запас потужності. Це пояснювалося роботою всіх доступних Україні після окупації ЗАЕС 9 атомних енергоблоків, додаткових блоків ТЕС, посиленою роботою гідрогенерації та ВДЕ у зв’язку зі сприятливими погодними умовами, потеплінням, а також добрими темпами відновлення мереж.