"Укренерго" повідомило про завершення модернізації та успішне тестування ЛЕП 400 кВ між Україною та Польщею

Київ. 2 травня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Модернізована НЕК “Укренерго” спільно з польським оператором системи передачі PSE потужна лінія електропередачі між Польщею та Україною з 27 квітня успішно пройшла триденне тестування, повідомила НЕК.

За інформацією “Укренерго”, загальна вартість проєкту становила 350 млн грн, крім того, приблизно 1 тис. тонну необхідного обладнання надали безкоштовно польські партнери.

У компанії пояснили, що основний обсяг робіт було виконано в цьому вузлі, щоб вироблена українською енергосистемою електроенергія могла бути перетворена на європейську напругу 400 кВ і передана в Європу.

“Це був складний, але взаємовигідний проєкт, який ми реалізували у співпраці з нашими європейськими колегами. Він важливий як для України, так і для енергетичної безпеки Європи”, – прокоментував голова правління “Укренерго” Володимир Кудрицький, слова якого наведено в повідомленні компанії в телеграм-каналі у вівторок.

За його словами, лінія посилить зв’язки між українською та європейською енергосистемами, вона є додатковим елементом європейської енергетичної безпеки та сприяє розвитку стабільної енергомережі в Україні.

“Якщо потреби будуть іншими, ми зможемо імпортувати електроенергію з Європи”, – зазначив Кудрицький.

У НЕК додали, що загальна протяжність лінії становить майже 400 км, понад 70% з яких проходить територією України. Лінія підключена до магістральної мережі через відкритий розподільний пристрій на одному з українських енергооб’єктів. На будівництві об’єкта з боку України протягом п’яти місяців під час війни працювали 125 фахівців – 45 співробітників “Укренерго” і 80 підрядників.

Водночас польський оператор PSE на своїй аукціонній платформі у вівторок оголосив односторонній місячний аукціон із розподілу доступної спроможності перетину на лінії Жешув-Хмельницька АЕС на період постачання 15-31 травня. Пропонована на аукціоні потужність для експорту з України становить 200 МВт, для імпорту з Польщі – 350 МВт. Згідно з умовами аукціону, заявки від учасників приймають до 16:00 8 травня, результати буде оголошено о такій самій годині 10 травня. Оскільки НЕК “Укренерго” на період війни може за вимогами ENTSO-E проводити лише добові аукціони, вона має провести їх за два дні до дня постачання, тобто перший можна очікувати 13 травня на ту саму потужність, яку розподілить польський оператор.

Водночас на ринку зазначають, що на перший тиждень травня “Укренерго” не розподіляє потужність перетину на лінії Добротвір-Замостя, через яку “ДТЕК Західенерго” здійснює експорт по 75 МВт щогодини до Польщі, з огляду на низку святкових днів у цій країні та непроведення аукціонів польським оператором.

Як повідомлялося, на кінець квітня було заплановано запуск у роботу реконструйованої лінії Хмельницька АЕС (ХАЕС) – Жешув 400 кВ. Реконструкція лінії 750 кВ ХАЕС-Жешув, яку не експлуатують із 90-х років, передбачала її переведення на напругу 400 кВ, яку використовують у європейській мережі. Її запуск дає змогу на 25-30% збільшити український експортний потенціал. Лінія працюватиме в синхронному режимі, тобто доступ до неї матимуть усі учасники українського та європейського ринків.

administrator

Related Articles