"Уманський тепличний комбінат" у 2022р. скоротив виробництво овочів на 17,6%

Київ. 18 травня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Приватно-орендне сільськогосподарське підприємство “Уманський тепличний комбінат” (УТК, Умань, Черкаська обл.), що займається вирощуванням томатів та огірків, скоротило виробництво овочів 2022 року на 17,6%, проте цього року має намір модернізувати 20% теплиць зі встановленням світлодіодних LED-ламп освітлення, повідомив один зі співвласників підприємства Віктор Гордій на вебінарі “Стійка Україна”.

“Щорічно ми виробляємо близько 17 тис. тонн овочів закритого ґрунту. У воєнному 2022 році обсяги були скорочені до 14 тис. тонн. Найбільші обсяги скорочення спостерігалися в грудні 2022 року – на 50% менше через відключення електроенергії, без якої тепличні комбінати в осінньо-зимовий період працювати не можуть”, – розповів Гордій.

За його словами, найскладнішими в сезоні-2022 були перші місяці війни. Через детонацію після вибуху розташованих неподалік від тепличного комплексу складів із боєприпасами було пошкоджено 30% площ тепличного комплексу, де в цей період тривало масове дозрівання овочів, а для обслуговування теплиць була потрібна велика кількість співробітників. Комбінат був змушений відмовитися від їхніх послуг через небезпеку їхнього перебування на підприємстві. Щоб вирішити проблему, у тепличному комплексі на два тижні знизили температури і не підсвічували рослин, пояснив Гордій.

Він нагадав, що у квітні 2022 року в Україні було практично повністю відновлено роботу торговельних мереж, через які реалізується врожай УТК. Це дало змогу підприємству відновити роботу.

За інформацією Гордія, восени-взимку УТК довелося зупинити роботу на кількох гектарах, а на задіяних скоротити підсвічування через масовані обстріли енергетичної інфраструктури України.

“Тепличні комбінати споживають дуже багато електроенергії. Осінньо-зимовий період – один із найскладніших за навантаженням на електромережі. У той момент в Україні було знищено багато підстанцій, ліній передач”, – нагадав співвласник.

За його інформацією, на підприємстві використовується підсвічування рослин двох типів – натрієві лампи та світлодіодні LED-лампи, на 8 га площ підприємства використовується комбіноване освітлення.

“УТК протягом трьох років інвестував у закупівлю світлодіодних LED-ламп виробництва Cortilux і Philips. Ці світильники використовують удвічі менше електроенергії та дають повноцінне освітлення, необхідне рослинам. Ця технологія дала змогу в листопаді-січні, коли немає природного світла, дати рослинам мінімальну його кількість, врятувати їх від загибелі й отримати хоч якийсь урожай. Якби в нас не було цієї технології, то довелося б зупинити роботу на 90% площ комбінату”, – пояснив співвласник комбінату.

Розповідаючи про досвід комбінату із залучення фінансування, Гордій розповів, що для проведення модернізації підприємство протягом трьох років користувалося схемою кредитування, запропонованою постачальником обладнання. Зокрема, при купівлі обладнання, технологій, теплиць, світильників виробництва Нідерландів, покупцеві допомагали отримати кредит під низькі відсотки в банках Нідерландів. У країні також існувала програма хеджування ризиків, яку обслуговувала страхова компанія Atradius. Вона мала держгарантії для підтримки голландського експорту в різних країнах.

Через воєнні дії в Україні цю програму призупинено, але її відновлення допомогло б українським тепличним комбінатам відновити свою роботу і провести модернізацію своїх потужностей, пояснив співвласник комбінату.

“У сезоні-2023 ми почнемо проводити заміну старих ламп на 20% площ теплиць УТК. Робити це змушені власним коштом. Ми б зробили це набагато швидше, якби діяли механізми, про які розповів”, – наголосив він.

За інформацією Гордія, практично всі тепличні комбінати, які розташовані в центральних і західних областях України, наразі працюють. Не розпочав роботу тепличний комбінат в Охтирці Сумської області, який вирощував овочі на 3 га, оскільки минулого року потрапив під обстріл. На початку 2023 року також через обстріли припинив роботу тепличний комбінат у Змієві Харківської області, не зможе працювати й тепличний комбінат у Херсоні. Через близькість до місць ведення бойових дій у 2022 році зупиняв свою роботу найбільший тепличний комбінат “Калинівка” в Броварах Київської області, але у 2023 році він відновив роботу.

“Проблеми в галузі є, але вони пов’язані не так із війною, як із застарілим обладнанням, на якому працюють 90% тепличних підприємств. Це старі зношені теплиці, які споживають багато тепла, використовують застарілі натрієві лампи, виробляють не дуже якісну продукцію і мають високі трудовитрати. Теплична галузь України потребує великих інвестицій або довгострокового кредитування”, – резюмував співвласник УТК.

У довоєнний час в Україні налічувалися 24 комбінати, які вирощували овочі в скляних теплицях. Вони були побудовані в 70-80 роки ХХ століття, розміщувалися по одному в кожній області України і забезпечували жителів своїх регіонів свіжими овочами в осінньо-весняний період.

Загальна площа теплиць УТК в Умані та двох філіях у Черкаській області становить 35,15 га. Продукцію компанії поставляють під ТМ “Гордій” на експорт і в українські мережі ритейлу “Метро”, “Сільпо”, “Велика кишеня” і “Фора”.

За даними Єдиного держреєстру юросіб і фізосіб-підприємців, УТК зі статутним капіталом 6 млн грн належить Миколі Гордію.

Згідно з даними opendatabot, у 2022 році виторг УТК скоротився на 10,8% – до 563,27 млн грн, а чистий прибуток – у 7,8 раза, до 33,76 млн грн.

administrator

Related Articles