Упорядкована нормативно-правова база та інструменти участі — невід’ємні у процесі інтеграції ВПО

Упорядкована нормативно-правова база та інструменти участі — невід’ємні у процесі інтеграції ВПО

Понад півтори роки Україна живе у стані повномасштабної війни. Через ворожу агресію рф українці продовжують вимушено залишати свої домівки та шукати притулок у більш безпечних регіонах нашої країни. Питання інтеграції таких людей є надзвичайно важливим завданням, і одним із ключових інструментів для його вирішення  є підвищення ефективності роботи органів місцевого самоврядування (ОМС) в аспекті інструментів локальної демократії.

Побудова діалогу між ОМС та внутрішніми переселенцями, налагодження міжсекторальної співпраці, інформування, наявність та доступність відповідних нормативно-правових актів у приймаючих громадах і є сьогодні тією необхідною підтримкою у процесі інтеграції людей у життя громади.

В рамках проєкту «Партнерство заради рівних можливостей: співпраця з громадою для інтеграції ВПО», який впроваджується громадською організацією «Точка Доступу» за підтримки Європейського союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України», експерт-аналітик Роман Кисленко та координаторка проєкту Юлія Житінська розповіли про те, на що саме пропонується акцентувати увагу у процесі інтеграції ВПО. 

Європейське Відродження України-соцмережі, копія, копия - 30

У питанні інтеграції ВПО органи місцевого самоврядування відіграють ключову роль. Для досягнення цієї мети важливо використовувати інструменти локальної демократії, ініціювати розробку спеціалізованих програм, спрямованих на на підтримку і включення ВПО у життя громад. Стосовно формування місцевої політики, то органи місцевого самоврядування повинні не тільки забезпечити наявність і доступ до нормативно-правових актів, а, ймовірно, переглянути їх, удосконалити, доповнити необхідними процедурами, формулюваннями,  нормами, які б дозволяли новим жителям громад брати участь у процесах прийняття рішень. Адже вони є повноправними учасниками цих процесів, — зазначила Юлія Житінська, яка координує діяльність проєкту.  — Першочергово потрібен аналіз наявної нормативно-правової бази. Відтак,  у цьому проєкті для проведення такого аналізу ми обрали три громади Івано-Франківщини, – Отинійську, Ворохтянську та Надвірнянську, які разом прийняли понад 12 тисяч внутрішньо-переміщених людей. Наразі є нагальним завдання – сприяти їхній інтеграції, зокрема, через усунення перешкод у реалізації їх прав та основоположних свобод, створення умов для розвитку потенціалу та посилення їхньої спроможності, – додала координаторка проєкту.

Роман Кисленко, експерт-аналітик громадської організації «Точка Доступу», розповів детальніше про те, як відбувається механізм комунікації та безпосередньо аналізу наявності інструментів локальної демократії у громадах та їх нормативно-правового  забезпечення:

– Перед тим, як розпочати аналіз, ми відправили трьом громадам офіційні листи-запити, у яких, керуючись Законами України «Про доступ до публічної інформації», просили надати інформацію про ухвалений та зареєстрований у встановлений законом спосіб Статут територіальної громади, а також про наявні в громаді положення, якими визначено форми участі членів територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, та порядок їх реалізації. Зазначу, що усі три громади одразу відреагували на наш запит і надали необхідну інформацію. Це тішить, адже такий результат говорить про встановлення ефективної комунікації з першого етапу проєкту з органами місцевого самоврядування. Наступний крок – ми аналізуємо документи, перевіряємо їх оприлюднення на сайті громад. Далі – готуємо висновки та детальні рекомендації. Треба розуміти, що весь цей процес відбувається таким чином, щоб допомогти громадам усунути недоліки, посилити ефективність застосування інструментів локальної демократії задля їхнього розвитку. Ми відіграємо роль того самого містка, який сприятиме інтеграції людей у життя в громаді, а саме – у процесі прийняття рішень. У свою чергу,  для органів місцевого самоврядування ми є помічниками, допомагаючи впорядкувати діяльність через удосконалення нормативної бази. 

У співпраці громадського сектору та органів місцевого самоврядування створюється міцна платформа для подальшого розвитку. Крок за кроком, будується нова міцна європейська Україна. Незабаром командою  ГО «Точка Доступу» Отинійській, Ворохтянській та Надвірнянській громадам буде представлено детальний  аналіз, а також надано експертні рекомендації для удосконалення системного застосування інструментів локальної демократії із включенням у всі процеси ВПО у громадах, після чого розпочнеться процес обговорення рекомендацій та етап освітнього компоенту – тренінги із застосування інструментів локальної демократії.

#ЄвроВідродження #ПрямуємоРазом #РівніМожливості #ІнтеграціяВПО #ІнструментиУчасті 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».

administrator

Related Articles