Київ. 7 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і компослуг (НКРЕКП), розробила проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків (ПСО) на імпортерів електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку е/е протягом дії воєнного стану”.
Як зазначено у відповідному обґрунтуванні регулятора, підготовленому до засідання 12 вересня, згідно з проєктом передбачено надання імпортером е/е оператору системи передання (ОСП) в особі НЕК “Укренерго” послуг із забезпечення балансової надійності з відповідною оплатою таких послуг ОСП.
У Нацкомісії пояснили, що відповідно до затвердженого 2 травня 2023 року прогнозного балансу е/е ОЕС України на 2023 рік і на перший квартал 2024 року в Україні очікується дефіцит е/е.
Водночас, відповідно до пояснювальної записки до прогнозного балансу, одним із компенсувальних заходів, які пропонується вжити для зниження прогнозного дефіциту е/е, є організація імпортного постачання е/е.
“Слід зазначити, що відповідно до результатів оперативного моніторингу, на сьогодні середні ціни на РДН (ринок “на добу наперед”, – ІФ-У) в суміжних країнах Європейського Союзу в денні та вечірні години формуються на рівні, нижчому за рівень максимальних граничних цін на РДН в Україні, що, своєю чергою, дає змогу здійснювати імпорт е/е з країн ЄС без необхідності застосування додаткових стимулів для імпортерів”, – зазначив регулятор.
Однак під час осінньо-зимового періоду середні ціни на е/е на РДН у суміжних країнах ЄС мають тенденцію до зростання та можуть складатися на рівні, що перевищує рівень встановлених на сьогодні максимальних граничних цін на РДН в Україні.
“Так, для гарантування безпеки постачання е/е за напрямом забезпечення балансової надійності виникає необхідність у створенні додаткових стимулів для здійснення імпорту з метою зниження дефіциту е/е”, – наголосили в Нацкомісії.
Як пояснив регулятор, проєкт відповідної урядової постанови передбачає покладення на імпортерів е/е спеціальних зобов’язань щодо здійснення купівлі е/е на ринках держав-членів ЄС в обсягах і в строки, визначені ОСП, та продажу імпортованої е/е на всіх сегментах ринку е/е України за цінами, що склалися на цих ринках, або за договором про постачання е/е споживачеві.
Відповідно документ покладає спеціальні зобов’язання на ОСП щодо розрахунків і доведення до імпортера інформації про прогнозовані погодинні обсяги імпорту е/е в розрізі країн ЄС.
“Слід зазначити, що покладення спеціальних зобов’язань, згідно з цим проєктом, має тимчасовий характер і передбачено виключно на час дії воєнного стану”, – наголосили в Нацкомісії.
Своєю чергою регулятор на засіданні 12 вересня планує схвалити проєкт постанови “Про граничні ціни на ринку “на добу наперед”, внутрішньодобовому ринку та балансувальному ринку”, згідно з яким передбачено подовжити дію чинних граничних цін на трьох сегментах спотового ринку на період із 4 жовтня 2023 року до 4 квітня 2024 року.
Як повідомлялося, НКРЕКП з 1 липня 2023 року встановила нові максимальні граничні ціни (price caps) електроенергії на ринку “на добу наперед” (РДН), внутрішньодобовому ринку (ВДР) і балансувальному ринку.
На РДН і ВДР максимальні тарифи в період з 23:00 до 7:00 (мінімального навантаження в енергомережі) підвищено з 2 тис. до 3 тис. грн/МВт-год, або на 50%, з 7:00 до 19:00 – з 4 тис. до 5,6 тис. грн/МВт-год, або на 40%, і з 19:00 до 23:00 (пікового навантаження) – з 4 тис. до 7,2 тис. грн/МВт-год, або на 80%.
Відповідно мінімальні граничні ціни на РДН і ВДР встановлені на рівні 10 грн/МВт-год.
На балансувальному ринку регулятор встановив максимальну граничну ціну на рівні 125% від ціни РДН і мінімальну – 0,01 грн/МВт-год.
Джерело: https://www.nerc.gov.ua/storage/app/sites/1/Docs/Postanova_obgruntuvannya/2023/veresen/12.09.2023/p45_12-09-2023.pdf