В Україні лібералізували систему реєстрації сортів рослин

Київ. 16 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Зміни до законів “Про охорону прав на сорти рослин” і “Про насіння і садивний матеріал” набули чинності 10 червня 2023 року, повідомила Насіннєва асоціація України у фейсбуці.

За інформацією галузевої асоціації, основні нововведення стосуються дозволу вносити сорти, зареєстровані у США та ЄС, до Держреєстру сортів, рекомендованих до вирощування в Україні, без двох років обов’язкових сортовипробувань, а ґрунтуючись тільки на інформації від заявника.

Компаніям, що реєструють європейські й американські сорти в Держреєстрі, більше не потрібно для цього надавати держреєстратору авторську угоду – достатньо подати заявку як селекціонера. Реєстрація батьківських компонентів також тепер не обов’язкова, що вдвічі знизить витрати на підтримку процедури держреєстрації.

Офіційні сортовипробування дозволяється проводити не тільки на сортовипробувальних станціях експертної установи, дозволяється також перенесення результатів, а також випробування під офіційним наглядом.

Результати випробувань будуть відкриті для громадськості та публікуватимуться для всіх сортів знеособлено (анонімно).

Реалізація сортів овочевих, які ще не внесені до реєстру, буде можлива з дозволу Мінагрополітики.

Сама процедура реєстрації сортів стала легшою, швидшою та ближчою до ЄС, зазначили в галузевій асоціації.

Законодавчі зміни щодо насіння також передбачають, що акт польового оцінювання, виданий аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором), який провадить свою діяльність як незалежний експерт, є підставою для видачі сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння та/або садивного матеріалу.

Згідно з нововведеннями, імпорт, сертифікація та інші дії щодо батьківських компонентів для виробничих цілей тепер можливі на основі Реєстру патентів.

Насіннєвим компанії дозволено самостійно проводити випробування для сертифікатів якості, якщо вони мають авторизовану лабораторію.

Приватним органам сертифікації дозволено здійснювати ґрунт-контроль для сертифікації насіння категорії СН (першої репродукції – ІФ-У). Ці результати є дійсними виключно на внутрішньому ринку, але не для експорту.

Для селекційних і дослідницьких цілей дозволено імпорт сортів, які не зареєстровані в Україні, але внесені до Переліку ОЕСР.

Крім того, в обіг введено нові терміни “підтримувач” та “фальсифіковане насіння” і зміни за порушення законодавства.

Джерело: https://www.facebook.com/photo?fbid=584790867099500&set=a.571272031784717

administrator

Related Articles