Таллінн. 12 травня. ІНТЕРФАКС/BNS – Найкращий із можливих варіантів будівництва в Естонії плавучого термінала СПГ знайдено, заявив міністр економіки та інфраструктури Тааві Аас на пресконференції.
За його словами, рішення дуже просте і зрозуміле: приватне підприємство отримує чіткі обов’язки забезпечити здатність приймання СПГ, а державний оператор електро- та газомереж Elering – підключити цей термінал до мережі газопередачі та пустити газ мережею. "Насправді тішить, що за підсумками тривалих переговорів ми досягли точки, з якої можна було б розпочати", – сказав Аас, додавши, що тепер слід швидко рухатися далі.
Міністр зазначив, що конкурси та роботи щодо перевалочного причалу тривають, тепер приватна фірма зможе продовжити роботу. "Сподіваємося, що за підсумками до осені здатність (приймання СПГ – ІФ) буде створено", – сказав він, зазначивши водночас, що хоча будівельний процес лише розпочинається, також триватиме робота над планом Б.
Як повідомив BNS виконавчий директор Infortar Мартті Талгре, у середу було прийнято пропозицію компаній Alexela та Infortar щодо будівництва термінала СПГ. "Ми зрозуміли, що прийнято нашу пропозицію щодо створення термінала СПГ, комплексного рішення. Сподіваємося найближчим часом отримати і письмове підтвердження. Разом із нами цієї впевненості очікують і споживачі, весь газовий ринок, естонська промисловість та економіка загалом", – сказав він.
За словами Талгре, Alexela та Infortar до осені очікують від держави забезпечення доступу до мережі газопередачі та регіонального газового ринку. "Без державної підтримки, доброї волі та всебічної співпраці не вдасться до осені запустити термінал СПГ та відновити надійність постачання газу", – вважає він.
Як повідомлялося, раніше Alexela і Infortar, які реалізують проєкт створення плавучого термінала СПГ в естонському порту Палдіскі, визнали неприйнятною пропозицію оператора Elering щодо будівництва причалу для термінала.
Голова правління Alexela Марті Гяель заявляв, що переговори протягом двох місяців засвідчили відсутність у Elering бажання будувати в Естонії термінал – і до осені, і взагалі. "Йшлося про те, чи ми готові, інвестуючи майже EUR40 млн, зважати на можливість збитків у розмірі від 15 до 30 млн. Водночас пропонований Elering план вартістю майже EUR100 млн передбачає, по суті, придбання судна фінам за гроші естонських платників податків. І його не зупиняє навіть той факт, що оренда терміном на десять років удвічі дорожча за початкову вартість будівництва судна, і що власник цього судна отримає надзвичайно великий прибуток", – стверджував Гяель.
За його словами, Alexela і Infortar ставлять за мету забезпечити Естонії надійність постачання газу вже на майбутню зиму не лише в обсязі 20% споживання газу, а й усім промисловим споживачам, а також надати естонській економіці конкурентну перевагу в регіоні.
Водночас Alexela і Infortar припускають, що Elering до осені цього року забезпечить необхідне для проєкту газове з’єднання, а влада – вільний ринок, не спотворений заходами держдопомоги, як це вже багато років обіцяють приватному сектору директиви ЄС та закони Естонії.
У свою чергу Elering повідомляла, що пропозиція Alexela щодо будівництва термінала є неприйнятною ні з погляду зору організації ринку, ні за вартістю. Зокрема, від приватних інвесторів надійшла пропозиція, відповідно до якої Elering як плату за оренду причалу повинен буде виплатити повну вартість його будівництва в EUR40 млн. Водночас причал у майбутньому залишиться у власності Alexela.
Elering запевнив, що його мета – до кінця року розвинути в Естонії потужності з приймання СПГ, щоб у такий спосіб забезпечити надійність постачання газу в ситуації, коли перервуться постачання газу трубою з Росії в Естонію.
Пресслужба міністерства економіки та комунікацій Естонії заявляла, що Elering, як держструктура, готова придбати причал за ціною, яка покриє доведені витрати на його спорудження разом із доведеним прибутком.
Естонія, як і її сусідні країни – Латвія та Фінляндія, останнім часом активізувала зусилля щодо створення інфраструктури для прийому СПГ у зв’язку із планами відмовитися від імпорту газу з РФ.
У квітні Естонія та Фінляндія підписали рамковий меморандум у сфері створення потужностей із прийому СПГ. У документі зафіксовано плани орендувати плавучий термінал із можливістю регазифікації не менше ніж 30 ТВт-год газу на рік. Країни розподілятимуть витрати на термінал пропорційно до того, скільки кожна з них використовує газу.
Сторони хочуть максимально швидко, не пізніше за кінець цього року, реалізувати цей спільний проєкт. Доставкою терміналу опікуватимуться Elering та фінська Gasgrid. Передбачається, що термінал працюватиме в тій країні, де буде швидше створено інфраструктуру обслуговування, а в подальшому він розташовуватиметься у фінському порту Інкоо.
Річне споживання газу у Фінляндії становить близько 23 ТВт-год, споживання Естонії – близько 5 ТВт-год.