Відновлення на місцевому рівні: Виклики та досягнення проєкту VNG International в Україні

Відновлення на місцевому рівні: Виклики та досягнення проєкту VNG International в Україні

У жовтні 2022 року Агентство міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Нідерландів VNG International у партнерстві з Асоціацією міст України запустило спільний проєкт “Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні”, ставши однією з перших міжнародних організацій, що працює над процесами відновлення громад на місцевому рівні.

1

Метою проєкту є підвищення спроможності органів місцевого самоврядування у плануванні відновлювальних процесів та надання експертної підтримки у процесі розробки та імплементації Планів відновлення і розвитку для чотирьох територіальних громад, а саме: Херсонської міської територіальної громади, Бериславської міської територіальної громади, Високопільської селищної територіальної громади Херсонської області та Очаківської міської територіальної громади Миколаївської області.

Для проведення консультацій для представників громад було сформовано команду експертів, які надають громадам необхідну допомогу та підтримують їх на кожному етапі розробки, затвердження та імплементації Планів відновлення. Оскільки на момент запуску проєкту ще не було затверджено жодних нормативних документів, що регулюють процес відновлення та розвитку регіонів і територіальних громад (зокрема, Постанови Кабміну України №731, що визначає порядок, механізм відбору та віднесення територіальних громад і мікрорегіонів до територій відновлення, яку було затверджено у липні 2023 року), експерти VNG International, керуючись проєктом Постанови, провели аналіз громад та розробили і затвердили Дорожню карту розробки Плану та процесу збору даних для діагностики та прогнозування.

Процес написання Плану відновлення та розвитку супроводжувався численними викликами. Зокрема, усі громади мали обмежене ресурсне забезпечення, що потрібно враховувати при плануванні будь-яких активностей та проєктів. Громадам не вистачало фахових спеціалістів з різних галузей, оскільки велика кількість фахівців виїхала у більш безпечні регіони. Отож, Робочим групам задля сприяння процесу планування доводилося відразу “на практиці” освоювати досі незнайомі знання та навички. Також потрібно було враховувати постійні зміни зовнішніх умов. До прикладу, коли у червні 2023 року відбулася техногенна катастрофа на Каховській ГЕС, громади знаходилися вже на фінальних стадіях написання Планів відновлення, тому Робочим групам разом з експертами довелося провести додаткову роботу для врахування в Планах і проєктах впливи цих факторів.

2

Громади та експерти провели чудову роботу для імплементації одного з головних принципів сталого розвитку, а саме – участі громадян у вирішенні питань місцевого значення. До процесу аналізу громад та збирання ідей проєктів, що пізніше увійшли до Плану відновлення та розвитку, було залучено різні групи стейкхолдерів, які надали свої бачення щодо проблем, які існують у громадах; об’єктів, які вони хочуть відновлювати тощо. Для цього команди провели онлайн-опитування, потурбувавшись про те, щоб участь у цьому процесі могла взяти, зокрема, й та частина населення, яка тимчасово переселилася в інші, більш безпечні регіони. Таким чином, всі охочі мали змогу долучитися до розробки Плану, внісши свої пропозиції проєктів для відновлення громад.

Окрім консультативної допомоги експертами VNG International, проєкт також має на меті обмін досвідом нідерландських муніципалітетів з українськими громадами у різних сферах адміністрування. Так, у березні 2023 року було започатковано проведення Сесій зі стратегічних рішень для сталого розвитку для посадових осіб ОМС України (попередня назва – “Весняно-літня школа”). Щотижня проєкт проводить вебінари під керівництвом експертів з нідерландських муніципалітетів, спрямовані на підтримку українських громад. Ці інформативні вебінари охоплюють широкий спектр тем, такі як сільське господарство, управління проєктами, енергоефективність, міське планування, інфраструктуру, економічний розвиток та інше.

Допомога експертів відіграла важливу роль у розширенні можливостей понад 200 громад у різних регіонах України. Експерти продовжують ділитися своїм безцінним досвідом і знаннями під час вебінарів, які виявилися надзвичайно корисними та цікавими для учасників. Понад 500 посадовців з різних регіонів скористалися можливістю відвідувати щотижневі онлайн-сесії, де вони отримують додаткові знання з різних аспектів відновлення громад. Ці знання матимуть вирішальне значення для забезпечення розбудови та розвитку громад і регіонів після завершення війни. 

3

Не зважаючи на всі труднощі, з якими зіткнулися громади, у жовтні 2023 року вже було розроблено і затверджено Плани відновлення та розвитку всіх чотирьох громад, якими опікується проєкт VNG International. Цей етап став великим досягненням для територіальних громад і для експертів проєкту, які вклали величезні зусилля для того, щоб це відбулося.

Затвердження Планів уможливило початок реалізації етапу управління впровадженням (на якому наразі знаходиться проєкт). Для цього, кожна з цільових громад сформувала Комітет з управління впровадженням Плану відновлення та розвитку, головним завданням якого є актуалізовувати План відповідно до мінливих умов сьогодення. З консультативною підтримкою громад експертами VNGI в процесі імплементації Планів, громади затвердили положення Комітетів та індикатори досягнення цілей, які є невід’ємною частиною успішного управління впровадженням.

Окрім консультативної допомоги в процесі імплементації Планів відновлення і розвитку, VNG International також допомогло громадам фінансово, виділивши грант у розмірі до 100 000 євро для кожної з чотирьох цільових громад задля реалізації одного із затверджених проєктів Планів. В рамках цього гранту, Очаківська громада вже отримала новий бульдозер, який дозволить розчищати завали на території громади для відновлення життєдіяльності об’єктів критичної інфраструктури та житлового фонду, а також підтримувати в належному стані полігон твердих побутових відходів, що суттєво вплине на екологічне середовище громади. Поставка техніки для трьох інших громад в рамках підписаних договорів з постачальниками очікується в січні 2024 року. 

Експерти VNG International систематизували весь набутий в рамках проєкту досвід, а також досвід і кращі практики вітчизняних і міжнародних експертів щодо оцінювання потреб і стратегічного планування у “Методичних рекомендаціях щодо розробки Плану відновлення і розвитку територіальної громади”. Даний документ, вихід якого заплановано на початок 2024 року, має на меті допомогти іншим громадам розробити власні Плани відновлення і розвитку з дотриманням принципів відновлення, задекларованих на конференції в Лугано у 2022 році: партнерство, спрямованість на реформи, прозорість, підзвітність і верховенство права, демократична участь, залучення багатьох стейкхолдерів, гендерна рівність та інклюзія, сталий розвиток, а також “краще ніж було”. Ці рекомендації окреслюють систему принципів, правил, інструкцій і процесів, які визначають порядок підготовки до розробки, самої розробки та управління впровадженням Плану відновлення та розвитку територіальної громади. Представлений алгоритм розробки Плану можна вважати дорожньою картою, але кожна громада може модифікувати зазначені етапи відповідно до своїх потреб і умов функціонування.

 

Проєкт «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні» реалізується Агентством міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Нідерландів (VNG International) у партнерстві з Асоціацією міст України та фінансується Міністерством закордонних справ Нідерландів.

 

Слідкуйте за подальшими новинами проєкту на нашій сторінці у Facebook

administrator

Related Articles