Відновлено атестацію архітекторів – Мінвідновлення

Київ. 30 травня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – На базі Мінвідновлення відбулося перше засідання архітектурно-будівельної (атестаційної) комісії, повідомила пресслужба відомства.

“Реформа містобудування, над якою працює Мінвідновлення, вимагає якісних кадрів на всіх рівнях, зокрема на рівні архітекторів, інженерів-проектувальників, інженерів технічного нагляду та експертів. Якісна експертиза та професіоналізм нададуть змогу уникнути багатьох помилок на етапі імплементації містобудівних правил та будівельних норм. Розраховуємо на співпрацю спільноти архітекторів, адже від нашої спільної роботи залежить якість життя мільйонів українців”, – цитує пресслужба відомства заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Наталю Козловську, яка очолила комісію.

Згідно з пресрелізом, атестація архітекторів проводитиметься на базі трьох вишів: Київського національного університету будівництва та архітектури, Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова та Національного університету “Львівська політехніка”, – відповідні меморандуми про співпрацю підписано на засіданні комісії.

Передбачається, що на отримання кваліфікаційного сертифіката архітектора претендуватимуть близько 200 осіб. Наразі в Україні налічується близько 4 тисяч атестованих архітекторів, з яких 85% спеціалізуються на архітектурному об’ємному плануванні, а решта 15% – на розробленні містобудівної документації. Усі архітектори зобов’язані підвищувати свою кваліфікацію раз на 5 років. У листопаді 2022 року Мінрегіон погодив навчальні програми підвищення кваліфікації архітекторів, крім згаданих трьох вишів, ще й для Придніпровської державної академії будівництва та архітектури.

Крім цього, комісія затвердила порядок проведення іспитів, що передбачає, що архітектори зможуть скласти їх як у письмовій, так і в цифровій формі, використовуючи програмне забезпечення університетів. Як очікується, новий порядок спрямований на те, щоб прибрати вплив людського фактора на підсумковий результат і знизити до нуля корупційні ризики під час атестації.

“Наразі Міністерство опрацьовує можливість складання іспитів онлайн у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕСБ). Система самостійно перевірятиме правильність відповідей, генеруватиме кваліфікаційний сертифікат архітектора та вноситиме відповідні дані до реєстру атестованих осіб ЄДЕСБ. Цілком виключивши людський фактор, ми зможемо звести до нуля будь-які корупційні ризики у сфері атестації архітекторів”, – прокоментувала Козловська.

Таким чином, через рік відновлено атестацію архітекторів. До цього її проводила Національна спілка архітекторів України (НСАУ).

Як повідомлялося, раніше згідно з наказом Мінрегіону №71 від 12 травня 2022 року було продовжено делеговані повноваження на період воєнних дій трьом із чотирьох саморегулювальних організацій: Асоціації експертів будівельної галузі, Гільдії проєктувальників у будівництві, Гільдії інженерів технічного нагляду за будівництвом об’єктів архітектури. При цьому НСАУ, який до цього атестував архітекторів, у наказі був відсутній. Ця колізія створила складнощі в роботі ЄДЕБ: архітектори, у яких підійшов термін підтвердження кваліфікації, не могли завантажувати проєкти в єдину систему або вносити зміни.

Як уточнили агентству “Інтерфакс-Україна” у пресслужбі Мінвідновлення, НСАУ наразі не може проводити атестацію архітекторів.

administrator

Related Articles