Вільнюс відсудив у міжнародному арбітражі 10-ту частину вимог до французької Veolia

Вільнюс. 1 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА/BNS – Вільнюс оголосив, що виграв міжнародний арбітражний процес проти французького концерну Veolia, який керував тепловим господарством литовської столиці у 2002-2017 роках. Однак позивачам буде компенсовано удесятеро менше від суми вимог.

Як повідомила пресслужба муніципалітету, у четвер Стокгольмський арбітраж оголосив рішення у суперечці між містом спільно з керованою ним компанією Вільнюських тепломереж Vilniaus silumos tinklai (VST) та енергетичним концерном Veolia з його партнером Vilniaus energija.

Міжнародний арбітраж встановив, що 15-річний договір оренди вільнюського теплового господарства було підписано не на користь споживачів, він не визначав чітких зобов’язань зі зниження цін на тепло, що дало змогу компаніям Veolia та Vilniaus energija повернути тепломережі литовській столиці в гіршому стані, ніж вони взяли їх в оренду 2002 року, ідеться в повідомленні.

Суд вирішив стягнути на користь позивачів понад 61,5 млн євро та активи вартістю 21,5 млн євро.

Одночасно Вільнюс і VST мають виплатити Veolia і Vilniaus energija 26,9 млн євро. Таким чином, підсумкова сума на користь муніципалітету і VST становитиме 56,1 млн євро. Тим часом, міське самоврядування і VST вимагали майже 0,6 млрд євро як компенсацію за неналежне управління тепломережами з боку Veolia.

“Висновок трибуналу – Vilniaus energija порушила договір оренди теплового господарства і за це має виплатити місту значну компенсацію. Повернуті кошти дуже потрібні для модернізації централізованих тепломереж та об’єктів із виробництва тепла, які були занедбані в період оренди Vilniaus energija, а також для стратегії зниження цін на тепло в довгостроковій перспективі”, – заявив мер Валдас Бенкунскас.

Судовий процес тривав сім років і супроводжувався взаємними звинуваченнями у зловживаннях.

Литовська сторона планувала довести, що французький енергоконцерн, отримавши в оренду теплові господарства, незаконно наживався на споживачах. Серед звинувачень – маніпулювання тарифами на опалення, внаслідок якого споживачі переплатили близько 31,8 млн євро у 2011-2016 роках, невиконання зобов’язань з інвестування, закупівля дорогої сировини, послуг та обладнання у пов’язаних компаній, розкрадання субсидій – доходів від продажу дозволів на викиди в атмосферу.

Спочатку сума позову становила 200 млн євро, потім її було збільшено спочатку до 400 млн євро, потім до 560 млн євро.

Veolia стверджує, що сама зазнала збитків від незаконних дій влади і вимагала відшкодувати їй 22 млн євро.

На початку 2016 року Veolia і підконтрольні їй підприємства подали позов до іншого арбітражу – у Вашингтоні, вимагаючи компенсації збитків у розмірі близько 79 млн євро, зокрема у зв’язку з “недобросовісною поведінкою держави та привласненням інвестицій”. У 2017 році міністерство енергетики Литви подало в арбітраж зустрічний позов на 240 млн євро, але 2020 року відкликало його і вирішило продовжити розгляди в литовських судах, де позов і досі розглядають.

Компанія Veolia управляла тепловим господарством Вільнюса у 2002-2017 роках через засновану нею компанію Vilniaus energija. Вільнюський муніципалітет отримав тепломережі у власність 2017 року і зараз контролює майже 100% акцій тепломережевого підприємства.

administrator

Related Articles