VITAGRO розвиватиме виробництво біометану та біоетанолу і глибоку переробку кукурудзи та сої

(відкоригована новина від 5 червня, уточнено посади Сергія Савчука та Сергія Лабазюка)

Лугано. 20 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Група компаній VitAgro, велика українська агропромислова група, як нові стратегічні ініціативи обрала виробництво біометану та біоетанолу, а також глибоку переробку кукурудзи та соєвих бобів, повідомив директор з розвитку та інвестицій Сергій Савчук.

“У зв’язку з ситуацією з природним газом у Євросоюзі та в енергетиці загалом ми ухвалили рішення вийти у виробництво біометану, у виробництво біоетанолу і глибоку переробку кукурудзи та сої… Потенціал експорту величезний”, – сказав він на нещодавньому українсько-швейцарському бізнес-форумі, який відбувся в Лугано.

Савчук уточнив, що група раніше вже інвестувала в чотири сонячні електростанції сумарною потужністю 16 МВт і продає енергію на відкритому ринку і “Гарантованому покупцеві”.

Він нагадав, що в Україні є можливість приймання в газорозподільні мережі 2,4 млрд куб. м біометану і ще 7,2 млрд куб. м – у магістральні.

За його словами, перший пілотний біометановий проєкт VitAgro – у с. Доброгорща в Хмельницькому р-ні Хмельницької області, де на базі ферми та біогазового заводу в липні цього року планують запустити біометановий завод потужністю 2,9 млн куб. м на рік, інвестиції в проєкт оцінюються в EUR7,6 млн.

“Цього року, схрестимо пальці, в нас буде 3 млн кубометрів біометану і, крім того, органічні добрива (88 тис. тонн на рік)”, – сказав Савчук.

Він уточнив, що для виробництва метану використовуватимуть гній, силос і солому з ферм групи, де утримують свиней і ВРХ.

Згідно з представленими матеріалами, EBITDA очікується EUR1,38 млн на рік, а період окупності – 5,5 року.

Савчук додав, що стратегія полягає у збільшенні біометанових потужностей і запуску ще двох подібних заводів: у с. Зоря в Рівненській області на 3 млн куб. м і 52 тис. тонн добрив з інвестиціями EUR7 млн і в колишньому Волочиському р-ні (зараз Хмельницький р-н) на 2,5 млн куб. м і 100 тис. тонн добрив з інвестиціями EUR6,8 млн.

Говорячи про біоетанол, Савчук зазначив, що його світовий ринок становить $41 млрд із середньорічним зростанням (CAGR) 13%, а ринок супутньої високобілкової добавки DDGS – $15 млрд із CAGR7%.

Проєкт виробництва біоетанолу VitAgro на базі придбаного у вересні минулого року Марилівського спиртозаводу в с. Нагірянка Чортківського р-ну Тернопільської області передбачає переробку 84 тис. тонн кукурудзи та виробництво щорічно 35 куб. м біоетанолу та 28 тис. тонн DDGS, капітальні інвестиції в нього оцінюються в EUR17,5 млн, а заплановані терміни запуску – осінь цього року. За словами Савчука, передбачається, що продукція експортуватиметься на ринок Євросоюзу.

Він уточнив, що до заводу підведено електрику, залізницю, а площа трьох земельних ділянок становить 26,6 га.

Директор з розвитку та інвестицій додав також, що в планах VitAgro будівництво олійноекстракційного заводу для переробки соняшнику в промисловому кластері Зоря в Рівненській області, де група має земельну ділянку 30,4 га. Буде забезпечено його постачання електрикою за рахунок біогазу з отриманням усіх необхідних сертифікатів для експорту в ЄС.

Він зазначив, що з урахуванням логістичних проблем і зниження цін на агропродукцію група також розглядає глибоку переробку кукурудзи, пшениці та сої, щоб отримати додану вартість завдяки виробництву глютену, крохмалю, глюкози, фруктози та інших продуктів із зерна або олії та білка з соєвих бобів.

Загалом, описуючи VitAgro, Савчук повідомив, що група почала створюватися з нуля 1999 року. У 2021 році в ній було зайнято 5 тис. працівників, її виручка становила $211,3 млн, EBITDA – $101 млн.

За його словами, земельний банк групи становить 85 тис. га. У складі групи також є насіннєвий завод і завод із виробництва засобів захисту рослин, потужності з виробництва соняшникової олії, а також один із п’яти найбільших фруктових садів в Україні.

Він додав, що група також має 5 тис. голів ВРХ і 110 тис. голів свиней, елеваторні потужності на 400 тис. тонн, а також три цегельні заводи та дев’ять асфальтних заводів.

Серед банків, з якими співпрацює група, директор відзначив Credit Agricol, Райффайзен Банк.

Минулого року, зазначив Савчук, VitAgro змогла експортувати 100 тис. тонн врожаю залізничним транспортом, 15 тис. тонн – автотранспортом і 40 тис. тонн – морем.

Згідно з інформацією в держреєстрі, основним бенефіціаром VITAGRO є народний депутат Сергій Петрович Лабазюк, а гендиректором – Петро Петрович Лабазюк.

administrator

Related Articles