Київ. 27 червня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Найближчий тиждень-півтора у Верховній Раді планують зареєструвати законопроєкт, яким, зокрема, буде віднесено до підакцизних товарів газовий конденсат і нафту, а також установлено акциз на розчинники із запровадженням векселів для виробників лакофарбової продукції, повідомив народний депутат Ярослав Железняк (фракція “Голос”).
“У такому разі не буде можливості виробляти контрафактне пальне і, відповідно, нічого буде контрафактного продавати на АЗС. Ставка акцизу буде нульовою, але за ним ми відстежуватимемо рух нафти і газового конденсату. З другого боку, за компонентами для лакофарбових виробництв дамо векселі”, – сказав Железняк у коментарі інтернет-порталу “Енергореформа” після засідання тимчасової слідчої комісії (ТСК) щодо нелегального обігу пального.
За його словами, у разі підтримки законопроєкту добросовісні мережі отримають більше можливості працювати і надавати споживачам “більш якісне пальне за нижчими цінами”, а порушники отримають покарання або принаймні “не матимуть можливості для махінацій”.
Крім того, законопроєкт передбачає відновлення роботи СЕАРП (система електронного адміністрування реалізації пального) і відновлення публікації даних щодо податкового навантаження АЗС, яку було припинено з початком війни.
Голова консалтингової компанії “А-95” Сергій Куюн назвав гарною ініціативу подання відповідного законопроєкту, зазначивши, що це позбавить можливості міні-НПЗ приховувати виробництво підакцизних нафтопродуктів під іншою товарною номенклатурою.
“Вони виробляють справжній бензин, присвоюють йому інший код товарної номенклатури, не підакцизний, і потім продають без акцизу на незрозумілі фірми, потім легалізують на ринку. А коли сировина стане підакцизною, виробник має відзвітувати, що він із нею зробив, куди її подів. Це ще один ланцюжок контролю за переміщенням товару”, – прокоментував Куюн “Енергореформі” це питання.
Він додав, що нульова ставка акцизу не вплине на ціну нафтопродуктів, але дасть змогу забезпечити серйознішу звітність. Водночас зазначив, що його компанія вже виступала з такою ініціативою до початку війни, але тоді підтримки від народних депутатів не було.
За даними, які озвучили під час засідання ТСК представники Державної податкової служби, із 22 нафтопереробних заводів (НПЗ), перелік яких було передано до податкових органів від ТСК, лише 11 мають ліцензію, з яких два підприємства мають одну ліцензію, тож її буде анульовано. У трьох НПЗ із ліцензією дуже низьке податкове навантаження, і вони офіційно майже не виробляють підакцизних товарів.
За даними бізнес-асоціацій, щонайменше на трьох заводах (у Кіровоградській, Черкаській та Полтавській області) нелегально виробляли пальне (один із них нещодавно був зруйнований унаслідок ракетного обстрілу).
За даними, озвученими Железняком, нелегальний обіг пального становить 10-15% ринку, що спричиняє втрати для бюджету щонайменше 5-10 млрд грн. У роздрібному продажі до 30% припадає на “бочки” – повністю нелегальні міні-АЗС, 30% – це середні та великі АЗС, які так чи так ухиляються від сплати податків, і лише 40% – білий ринок.
Водночас він зазначив, що наразі майже немає контрабанди пального, бо все нелегальне пальне виробляють в Україні.