Як бердянці впроваджують стратегії допомоги постраждалим від повномасштабної війни

Як бердянці впроваджують стратегії допомоги постраждалим від повномасштабної війни

«У Запоріжжі наче існує Бердянськ у віртуальному просторі. Є люди з нашого міста, але самого міста немає. Ми тут, бо знаходимось найближче до рідного дому, і працюємо так, щоби після деокупації до нього найшвидше повернутися. Ми координуємо переселенців, яку допомогу вони можуть отримати, де провести дозвілля, зустрітись, обмінятись інформацією. Все через нас», — розповідає керівник БФ «Бердянці свій для своїх» Віктор Цуканов про внутрішню мотивацію кожного з колективу організації та зрештою про її роботу.

На фото:  керівник ГО «Бердянці свій для своїх»  Віктор Цуканов. Фото з особистого архіву Віктора Цуканова

Команда благодійного фонду складається із 17 бердянців. Півроку з часу повномасштабного вторгнення РФ в Україну працювали на власних заощадженнях. Активізували зв’язки та знайомства для залучення гуманітарної допомоги. А коли ці можливості скінчилися, почали співпрацювати з фондами. 

На фото: частина команди БФ «Бердянці свій для своїх». Фото з архіву  БФ «Бердянці свій для своїх»
На фото: в межах гуманітарного центру, який створив БФ «Бердянці свій для своїх» внутрішньо переміщені особи можуть отримати інформаційну підтримку. Фото з архіву  БФ «Бердянці свій для своїх»

У Запоріжжі «Бердянці свій для своїх» у лютому-березні створили для внутрішньо переміщених осіб два центри. Один  соціальний, де працює безкоштовна пральня, коворкінг, кімната для дозвілля дітей, перукарня, копіцентр. Другий  гуманітарний. Там є можливість отримати гуманітарну, інформаційну та юридичну допомогу. Щодня до локацій фонду звертаюся від 50 до понад 100 бердянців, кожен зі своєю історією та потребою. Загалом до Запоріжжя переміщено понад 6 000 мешканців Бердянського району та міста.

На фото: за майже рік своєї роботи БФ «Бердянці свій для своїх» отримав та розподілив понад 250 тонн допомоги. Більше 2 300 продуктових наборів змогли передати жителям тимчасово окупованого Бердянська. Фото з архіву  БФ «Бердянці свій для своїх» 

За увесь час роботи фонд отримав та розподілив понад 250 тонн допомоги, зустрів 7 300 родин бердянців, які виїхали з окупації, та надали їм допомогу. Крім того, у партнерстві з іншими організаціями впровадили чотири ініціативи для допомоги внутрішньо переміщеним особам та волонтерам.

«Ніхто із нашої команди не працював у громадському секторі. Хтось працював у органах місцевої влади, хтось фаховий юрист, кандидат наук, музикант. Зараз же ми навпаки активно співпрацюємо з міжнародними організаціями та громадянським суспільством. Разом ми досягаємо дійсно вагомих результатів»,  говорить Віктор Цуканов. 

На фото: за майже рік роботи, БФ «Бердянці свій для своїх» залучили до допомоги переселенцям 64 волонтери.
Фото з архіву  БФ «Бердянці свій для своїх» 

Проєкт «Розвиток спроможності місцевих ОГС  надавачів правової допомоги в Україні», який впроваджує Мережа правового розвитку за підтримки Програми розвитку ООН в Україні та Уряду Канади, допоміг розібратися в тому, як має працювати громадська організація. Завдяки ж менторській підтримці фонд почав напрацював внутрішні політики та процедури. 

«До нас звертаються багато великих організацій з пропозиціями співпрацювати. Від них є запит чи ми маємо ці політики, чи відповідаємо сучасним вимогам і стандартам. І нам дійсно простіше відповідати на ці запитання. Ми вже маємо досвід взаємодії з міжнародними -партнерами та маємо документальні підтвердження прозорості і відкритості».

«Завдяки тому, що проєкт довготерміновий, ми мали можливість все це системно напрацьовувати. Тож, коли на запит ми надаємо документ, який прийнятий не вчора, а кілька місяців тому, це теж підтвердження нашої професійності, що це системна робота. Проте  в нас досі з’являються деякі питання, які треба пояснити, і чудово, що з ними можна звернутися до нашої менторки Катерини Мальцевої»,  — розповідає Віктор Цуканов.

Окрім того, БФ «Бердянці свій для своїх» отримав підтримку мікрогрантової ініціативи від ПРООН, яка дозволила надавати первинну правову допомогу для переселенців і жителів тимчасово окупованої громади.

На фото: надання первинної правової допомоги внутрішньо переміщеним особам. Фото з архіву  БФ «Бердянці свій для своїх» 

Для створення цієї ініціативи команда узагальнила увесь попередній досвід роботи з внутрішньо переміщеними особами, канали комунікації із людьми, які вже мають довіру до нас та готові разом із нами боротися за вирішення їх правових проблем.

«Ми неодноразово бачили, як надають інші великі правозахисні організації допомогу в нашому центрі. Але така допомога в деяких випадках не є ефективною. Часто люди не завжди хочуть спілкуватися, іноді й не не готові отримати первинну правову допомогу. Ми ж пропонуємо різні варіанти отримання допомоги, як особисте спілкування, так і чатботи, телефон, буклет тощо. Ми говоримо: обирайте найбільш зручний для вас спосіб та час. Тому, до нас звертаються  як люди з тимчасово окупованих громад, так і  переселенці»— зазначає Віктор Цуканов.

 

Для довідки

Проєкт «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджується Мережею правового розвитку за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої в  у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. 

Програму ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції і Швейцарії.

 

Авторка: Галина Колесник, комунікаційна менеджерка Мережі правового розвитку 

administrator

Related Articles