На гарячу лінію Обсерваторії прав жінок, яку створено Громадською організацією «Спілка захисту громадянських свобод» в межах грантового проєкту «Посилення правових можливостей жінок місцевих громад Черкаської області» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх»,зателефонувала пані Вікторія. Жінка розповіла, що до 24.02.2022 року проживала в м. Черкаси, сама родом з Херсонщини. Та після повномасштабного вторгнення рф на проханням колишнього чоловіка виїхала до Німеччини, де в місті Нюрнберг знайшла тимчасовий захист та фінансову підтримку.
Минув рік як пані Вікторія знаходиться під тимчасовим захистом у Німеччині та для продовження отримання соціальних виплат приймаюча країна здійснює перевірку українських біженців на їх сімейний та фінансовий стан. Під час такої перевірки пані Вікторії виявилось, що у жінки відсутні докази її розлучення з чоловіком. Саме з таким питанням звернулася молода 42 річна жінка до представників ГО «Спілка захисту громадянських свобод». З розмови стало відомо, що Вікторія була одружена з 2010 року та в літку 2021 р. шлюб було розірвано за рішенням суду, яке вона так і не отримала.
Відповідно до ч. 2 ст.115 СК України документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили. Згідно Єдиного державного реєстру судових рішень Ухвалою Білозерського районного суду Херсонської області від 16.07.2021 року було відкрито провадження у справі №648/1849/21 за позовом чоловіка пані Вікторії до останньої про розірвання шлюбу. Рішенням Білозерського районного суду Херсонської області від 16.08.2021 року, яке набрало законної сили 16.09.2021 року, позов про розірвання шлюбу задоволено. Згідно ст.18 Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК) судові рішення, що набрали законної сили, обов’язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, – і за її межами.
Підпунктом 1 ч.1 ст. 43 ЦПК закріплено право учасників справи, зокрема одержувати копії судових рішень. Положеннями ч.5 ст.272 ЦПК встановлено, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, – у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення – якщо така адреса відсутня.
З Єдиного державного реєстру судових рішень юристом ГО «Спілка захисту громадянських свобод» встановлено, коли було відкрите провадження у справі та яке рішення Білозерським судом Херсонської області було ухвалено. На підставі отриманої інформації, керуючись зазначеними вище нормами процесуального права юрист ГО «Спілка захисту громадянських свобод» підготувала до Приморського районного суду м. Одеса (відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Вища рада правосуддя своїм рішенням змінила територіальну підсудність судових справ) заяву про видачу судового рішення, ухваленого Білозерським районним судом Херсонської області. Вказану заяву пані Вікторія надіслала зі своєї електронної адреси на офіційну електронну адресу Приморського районного суду м. Одеса, яку їй повідомила юрист ГО «Спілка захисту громадянських свобод».
Невдовзі пані Вікторія на свою офіційну електрону адресу відповідь Приморського районного суду м.Одеса із рішенням Білозерського районного суду Херсонської області від 16.08.2021 року. Юристи Обсерваторії прав жінок сподіваються, що наявність вказаного рішення суду посприяє врегулюванню ситуації Вікторії в Німеччині, де жінка знайшла тимчасовий захист від повномасштабного вторгнення рф.
Програма USAID «Справедливість для всіх» – USAID Justice for All Activity