До психолога громадської організації «Правозахисний центр Ліга жінок-виборців» звернулася мешканка м. Запоріжжя Олена з проханням допомогти впоратись з відчуттям тривоги.
Олена внутрішньо переміщена особа, має статус інвалідності, у квітні переїхала до Запоріжжя з Рубіжного Луганської області. Олена певний час перебувала під обстрілами, декілька знайомих загинули через розрив снаряду, тому зараз, проживаючи в новому місті Олена відчуває відсутність натхнення пристосовуватись до життя в новому місті та має проблеми психоемоційного характеру, а саме майже постійно відчуває навязливе відчуття тривоги.
Психолог ГО «Правозахисний центр Ліга жінок-виборців» Олені пояснив, що тривога – це емоція, властива всім людям без винятку, незалежно від професії, матеріального стану, статі, віку, особливо коли людина пережила значний стрес через бойові дії. Тож із тривогою треба не боротися, а “знаходити спільну мову”, щоби вона не заважала активному життю.
Тривога – це проживання минулого чи майбутнього, тож варто зробити кілька вправ медитативного характеру, і рівень тривоги знизиться: можна встати або присісти. Розкрити долоні й покласти їх на коліна (якщо ми сидимо) або просто опустити (якщо стоїмо). Поставити ноги треба так, щоби ступні повністю стояли на підлозі, не схрещувалися.
У цьому положенні потрібно зануритися у свої тактильні відчуття, “пройтися” внутрішнім поглядом по всьому тілу – від маківки до п’яток. Що я відчуваю прямо зараз? Протяг куйовдить волосся на маківці, очі трішки втомлені (чи, може, очі заплющені, і ви відчуваєте лоскіт вій на щоках), зуби зціплені, шия напружена, серце б’ється пришвидшено. Можна відчути дотик до повітря або ноги, відчути, як біжить кров пальцями, холодні вони чи теплі тощо.
Щоби повернутися в теперішній момент, можна сфокусувати увагу на предметах, які вас оточують, й описати їх. Ось це – ноутбук, він чорний, має гладку поверхню. Можна описати запахи, смаки – будь-що.
Можна обійняти себе руками або загорнутись в плед, визначивши так межі свого тіла та вповні відчуваючи їх. У такий спосіб ми наче створюємо для себе кокон безпеки: я тут і зараз, тут немає загрози.
Такі вправи слід виконувати при кожному сильному відчутті тривоги, таким чином врівноваживши свій психоемоційний стан. Також важливим аспектом є налагодження свого режиму для, бажано, щоб Ви були зайняті приємною та надихаючою роботою, щоб не виникало навязливе відчуття тривоги. Важливим аспектом є спілкування з близькими та рідними, тому намагайтеся кожного для проводити час з близькими: розмови, гра в ігри, прогулянки. Ще психолог порадила кожного ранку хоча б по 10 хвилин медитувати, у такому ритмі життя приблизно через місяць психологічний стан значно покращується.
Через місяць Олена зателефонувала на нашу гарячу лінію й повідомила, що психоемоційний стан та загалом стан життя значно покращився, відчуття тривоги вже майже не відчуває, техніки врівноваження дуже допомагають, а медитації кожного ранку стали звичкою.
Програма Підтримка організацій громадянського суспільства в Україні впроваджується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ та міжнародного розвитку Великої Британії Foreign, Commonwealth & Development Office та виконується Crown Agents у партнерстві з International Alert, Optima Group і у співпраці з Crown Agents in Ukraine.