Як Європейський Союз підтримує міста в адаптації до зміни клімату

Широкомасштабна місія ЄС з адаптації до зміни клімату підтримує понад 300 регіонів, міст і місцевих органів влади ЄС у їхніх зусиллях, спрямованих на підвищення стійкості до наслідків зміни клімату, включаючи аспекти охорони здоров’я.

Кліматична криза робить хвилі тепла більш тривалими, частими та інтенсивними. Спека впливає на здоров’я. У крайніх випадках спека може призвести до смерті: влітку 2022 року в Іспанії було зареєстровано понад 4 600 смертей, пов’язаних із температурою, що перевищує 40°C. 

Проблема найбільш актуальна у містах, оскільки будівлі та дороги поглинають і зберігають тепло, рослинний покрив часто зменшується, а водойм стає менше. Одним зі способів вирішення проблеми підвищення температури у забудованих районах є використання власних природних ресурсів або того, що експерти називають «природними рішеннями». Згідно з науковими дослідженнями, збільшення площі дерев до 30% у містах може запобігти майже 40% смертей, пов’язаних із міськими островами тепла.

На додаток до оголошеного у 2022 році зобов’язання «Три мільярди дерев» для збільшення площі дерев по всій Європі до 2030 року, ЄС також фінансує невеликі місцеві проєкти, що використовують природний ефект охолодження, забезпечуваний рослинністю, щоб захистити міських жителів від екстремальних температур. 

Окремі міста також сприяють зеленому енергетичному переходу домашніх господарств. Наприклад, Німецьке місто Дортмунд планує стати кліматично нейтральним до 2035 року. Для цього місто фінансово підтримує громадян для переходу на зелену енергетику. 

Австрійське місто Зальцбург навчає своїх громадян заощаджувати на електроенергії. Для цього опублікували посібник із 10 кроків для зниження споживання енергії домогосподарствами на 10% і більше. Вони включають способи належної вентиляції квартири, а також поради щодо оптимізації використання холодильника.

Що ж до українців, то зменшити споживання енергії на 76,4% нас змусила російська агресія. Досліджуючи екологічні практики українців, команда РАЦ “Суспільство і довкілля” у рамках соціологічного дослідження «Війна та довкілля. Дослідження цінностей та практик охорони довкілля в умовах війни та повоєнного відновлення» запитала про зміни у час воєнних дій. 

Під час підготовки до зими в умовах війни українці звернулись до недорогих рішень (купівля ліхтариків, свічок, запаси води і їжі). Незначна частка громадян вдалась до сталих рішень (теплові насоси, сонячні станції). Проте, майже кожен пʼятий утеплив будинок (квартиру), готуючись до важкої зими. Лише 4,6% не зробили нічого.

Слід зазначити, що дії на місцевому рівні є елементами ширшої європейської політики.  Адаптація до зміни клімату лежить в основі Європейського кліматичного закону (стаття 5). Політика ЄС спрямована на те, щоб зробити суспільство більш стійким до наслідків кліматичної кризи. Ключовим аспектом цієї політики є здоров’я населення.  

Більше про Україну та Європейський зелений курс – на веб-порталі “Зелена трансформація України” https://greentransform.org.ua/

 

Публікація підготовлена за фінансової допомоги Європейського Союзу у межах проєкту «Інтеграція сталого розвитку в Україні відповідно до Європейського зеленого курсу».

Проєкт реалізується консорціумом громадських організацій, зокрема Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля», під загальною координацією DiXi Group.

administrator

Related Articles