Брюссель. 5 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Єврокомісія (ЄК) оголосила про затвердження пакету заходів зі сталого використання основних природних ресурсів, включно з продовольчими системами і сільським господарством, зокрема скорочення харчових і текстильних відходів.
“Викидати їжу в таких масштабах, тоді як понад 30 млн європейців не можуть дозволити собі нормально харчуватися щодня, а голод знову посилюється в усьому світі, просто неприйнятно”, – заявив у середу на пресконференції, представляючи пакет, виконавчий заступник глави ЄК Франс Тіммерманс.
Зокрема, ЄК має намір зобов’язати держави-члени ЄС скоротити кількість харчових відходів на 10% у сфері перероблення та виробництва і на 30% – у роздрібній торгівлі, ресторанах, сфері громадського харчування та домашніх господарствах до 2030 року порівняно з 2020 роком, йдеться в законодавчій пропозиції, представленій у середу в Брюсселі.
За даними європейського статистичного управління Eurostat, ЄС виробив у 2020 році приблизно 131 кг харчових відходів на кожного жителя союзу, що оцінюють у EUR132 млрд втрат. Викидається приблизно десята частина продовольчих продуктів у домашніх господарствах, ресторанах і торгових точках.
Крім ефективного використання природних ресурсів – економії продуктів, води, добрив та енергії – йдеться також про подальше скорочення викидів парникових газів у продовольчому і текстильному виробництвах. Очікується, що це принесе “довгострокові економічні, соціальні, медичні та екологічні вигоди для всіх”.
Серед підготовлених Єврокомісією заходів, які належить обговорювати в Раді ЄС і Європарламенті, – закон про моніторинг ґрунтів, націлений на їх оздоровлення до 2050 року. Передбачається також стале управління ґрунтами і вирішення ситуацій “неприйнятного ризику для здоров’я і довкілля через забруднення ґрунтів”.
Крім того, висунуті ЄК пропозиції покликані “стимулювати інновації та стійкість, даючи змогу безпечно використовувати технічний прогрес у нових геномних методах, вирощувати стійкі до зміни клімату культури, скорочувати використання хімічних пестицидів, а також забезпечувати високоякісне та різноманітне насіння і репродуктивний матеріал для рослин і лісів”.