ЄС: Діаманти російського походження з березня 2024 р. не зможуть ввозити до країни G7

Київ. 19 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Заборона на ввезення до країн G7 діамантів вагою від 1 карата, огранованих у третіх країнах із російських алмазів, набуде чинності з 1 березня 2024 року, йдеться в Q&A до 12-го пакета санкцій проти РФ, оприлюдненому Єврокомісією.

До цього ж терміну, як розраховує Єврокомісія, в межах G7 запрацює пілотна версія механізму відстеження походження каменів. Повноцінно запустити її планують із 1 вересня 2024 року, після чого сертифікація на основі відстежуваності походження стане обов’язковою. До повноцінного запуску можуть використовувати будь-які інші підтвердження неросійського походження алмазів. Консультації щодо методів перевірки тривають, уточнюється в документі.

З 1 вересня 2024 року заборона буде поширена і на синтетичні (lab grown) діаманти, ювелірні вироби та годинники з діамантами вагою від 0,5 карата.

Усі члени G7 запровадять пряму заборону на імпорт алмазів із Росії не пізніше 1 січня 2024 року, уточнила Єврокомісія. Поки що таку заборону запровадили тільки США і Велика Британія.

Євросоюз виступає як основний ініціатор скоординованого підходу і графіка санкційних заходів країн G7 щодо алмазів. Ці заходи стосуються не тільки видобутих у Росії алмазів, а й діамантів, які було вироблено з російських алмазів у третіх країнах і які ввозять на ринки G7 із новою країною походження внаслідок цього ограновування.

ЄС також оприлюднила деталі планів щодо системи перевірки походження та сертифікації алмазної сировини, яку впроваджують у межах 12-го санкційного пакета.

Основні моменти цієї схеми збігаються з пропозиціями уряду Бельгії, яка, будучи єдиним в ЄС великим споживачем російських алмазів, до недавнього часу виступала проти санкцій. Бельгійський варіант включав і відстеження походження через публічний реєстр на основі блокчейна й недопущення проникнення змішаних партій алмазів, і наділення Антверпена, одного з ключових центрів світової торгівлі алмазами, функціями єдиного вузла попередньої перевірки дотримання санкцій.

“Щоб не допустити потрапляння російських алмазів на ринок G7, алмази необхідно відстежувати “від копальні до пальця”, – йдеться в Q&A.

Система відстеження передбачатиме обов’язкову реєстрацію каменю з використанням “цифрового двійника” необробленого алмазу і видачу сертифіката про його походження. Ідентифікаційну інформацію та сертифікат буде внесено до реєстру на основі блокчейна, що дасть змогу відстежити весь процес створення діаманта.

“Зареєструвавши необроблений алмаз на ранній стадії і співпрацюючи з країнами-виробниками, можна забезпечити підтвердження його походження”, – вважає Єврокомісія. При цьому змішані пакети алмазів із декількох країн не будуть дозволені до ввезення до країн G7 без додаткових доказів того, що пакети не містять російських алмазів.

ЄС розраховує, що впровадження системи забезпечить більшу прозорість, зокрема в країнах із кустарним виробництвом, позитивно вплине на доходи від продажу алмазів, а також на сприйняття всіх учасників ланцюжка постачань. Метою санкцій є позбавлення Росії джерела доходів, яке оцінюють у 4 млрд євро за рік, з яких приблизно 1,5 млрд євро – це щорічні постачання до ЄС.

Прямий імпорт алмазів із РФ до ЄС скоротився більше ніж на 80% за період із липня 2022 року до квітня 2023 року порівняно з аналогічним попереднім періодом (із 1,6 млрд до 300 млн євро), зазначила Єврокомісія. У 2023 році падіння імпорту алмазів наблизиться до 90%.

Однак скорочення двосторонніх потоків з ЄС не означає втрату доходів від цього бізнесу для Росії, оскільки торгівлю алмазами перенаправляють до інших країн: алмази проходять огранювання в інших країнах і, як і раніше, їх ввозять на ринки G7 у статусі неросійських товарів. “Саме тому необхідна і заборона на російські діаманти, ограновані в третій країні”, – йдеться в документі.

Заборона на імпорт каміння російського походження тільки в ЄС теж не була б ефективною, пояснила Єврокомісія, тому її необхідно узгодити з іншими великими міжнародними ринками споживання діамантів (США, Японія, Канада і Великобританія), які в сукупності становлять 70% світового роздрібного ринку.

administrator

Related Articles