Київ. 3 травня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Єврокомісія (ЄК) представила пропозиції щодо боротьби з корупцією в Євросоюзі та на глобальному рівні.
“Сьогоднішній набір заходів охоплює нові та посилені правила, що передбачають кримінальну відповідальність за корупційні правопорушення, і гармонізацію покарань у країнах ЄС, а також пропозицію високого представника (ЄС із закордонних справ Жозепа Борреля – ІФ-У), підтриману Європейською комісією, про створення спеціального режиму санкцій у межах спільної зовнішньої політики та політики безпеки для боротьби із серйозними корупційними діями в усьому світі”, – повідомляється в комюніке ЄК, опублікованому в середу в Брюсселі.
“Ці нові заходи наголошують на запобіганні та створенні культури сумлінності, за якої корупція неприпустима, і водночас зміцнюють інструменти правозастосування”, – пояснюють у Єврокомісії.
У спільному документі, підготовленому ЄК і главою дипломатії ЄС, наголошують у Брюсселі, запропоновані “нові напрямки та нові інструменти як на рівні ЄС, так і на рівні держав-членів, що також підтверджує чітке зобов’язання боротися з корупцією на глобальному рівні”.
Автори документа вважають, що мережа Євросоюзу із боротьби з корупцією, що об’єднує правоохоронні органи, органи державної влади, фахівців-практиків, громадянське суспільство та інші зацікавлені сторони, “буде каталізатором запобігання корупції в ЄС та розроблятиме передовий досвід і практичні рекомендації”.
Як заявлено, одним із найважливіших завдань цієї мережі буде підтримка Єврокомісії у складанні “карти загальних областей із високими ризиками корупції в ЄС”. Робота мережі буде включена в антикорупційну стратегію Євросоюзу, яку розроблять спільно з Європейським парламентом і Радою ЄС.
ЄК ініціює нову директиву ЄС із боротьби з корупцією, в якій модернізується наявна антикорупційна правова база, зокрема, шляхом забезпечення ефективних розслідувань і судового переслідування корупції. Наприклад, держави-члени ЄС мають гарантувати, що привілеї та імунітет будуть зніматися під час розслідувань корупції. Заплановано запровадження мінімальних правил щодо строків давності для забезпечення достатнього часу з метою притягнення до відповідальності за корупційні правопорушення.
Запропоновано також розширити “набір санкційних інструментів” у рамках спільної зовнішньої політики і політики безпеки “для охоплення серйозних корупційних дій”. При цьому йдеться про те, щоб “боротися із серйозними корупційними діями в усьому світі, де б вони не відбувалися”.
Запропонований проєкт директиви ЄС із боротьби з корупцією має бути узгоджений і затверджений Європейським парламентом і Радою ЄС.