(додано текст після 4-го абзацу)
Брюссель. 30 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – На саміті ЄС у Брюсселі 29-30 червня обговорювали можливість використання для відновлення України “знерухомлених” у Євросоюзі російських активів, заявила голова Єврокомісії (ЄК) Урсула фон дер Ляєн.
“Ми обговорили тему іммобілізованих російських активів. Ми, комісія, висунемо пропозицію, і ми обачно зосередимося на непередбачуваних прибутках від іммобілізованих активів російського центрального банку”, – сказала голова ЄК у п’ятницю на пресконференції за підсумками засідання Європейської ради, одним із головних питань порядку денного якого була допомога ЄС Україні.
У висновках саміту, ухвалених главами держав та урядів країн ЄС, ідеться про те, що європейські лідери займуться разом із Єврокомісією й главою європейської дипломатії Жозепом Боррелем координацією з партнерами позиції з приводу того, як можна було б використовувати “знерухомлені” активи РФ для допомоги Україні.
“Європейська рада підбила підсумки роботи, виконаної щодо знерухомлених активів Росії, і пропонує раді, високому представнику та комісії продовжити роботу згідно із законодавством ЄС і міжнародним правом та в координації з партнерами”, – наголошується у висновках.
За інформацією агентства Bloomberg, ідеться про плани щодо запровадження податку на прибуток, одержаний від активів російських центральних банків на суму понад 200 млрд євро ($217 млрд), для надання допомоги у відновленні України.
Очікується, що активи російського центрального банку, іммобілізовані в ЄС, принесуть майже 3 млрд євро прибутку. Понад половина активів перебуває у вигляді готівки і депозитів, а “значна частина” суми, що залишилася, – у цінних паперах, які перетворюватимуться на готівку в міру настання терміну їх погашення в найближчі два-три роки. Багато з цих коштів перебувають у Бельгії в розрахунковому гіганті Euroclear Ltd., де вони принесли майже 750 мільйонів євро до першого кварталу цього року.
При цьому наголошується, що перспектива оподаткування та вилучення надприбутків викликає і юридичні, і фінансові питання. Декілька лідерів на саміті наголосили на занепокоєнні, вперше висловленому Європейським центральним банком, який попередив, що використання доходів від активів може спонукати власників офіційних резервів відвернутися від євро.
Прихильники плану зазначили, що більший ризик стабільності було подолано, коли активи центрального банку були заблоковані насамперед.
У межах цих самих зусиль ЄС шукатиме підтримки у країн Великої сімки, попри те, що переважна більшість активів центральних банків, які потрапили під санкції, перебувають у Європі. За словами співрозмовників, це пов’язано з тим, що декілька держав хочуть отримати підтримку G7 як умову для просування вперед.
ЄС раніше оцінив, що окремий варіант, який він розглядав, – створення організації для інвестування коштів і використання отриманих коштів для відновлення України – надто складний і сумнівний з юридичного погляду. Він також дійшов висновку, що конфіскація активів неможлива.
Проте, попри те, що варіант вилучення активів є найменш проблематичним з усіх розглянутих ідей, є певний юридичний ризик того, що він може бути оскаржений у суді. Дехто стверджує, що відсотки і прибуток, одержувані від фондів, є частиною активів, що перебувають під санкціями, які в кінцевому підсумку належать Росії.
Джерело: https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-06-30/eu-aims-to-tax-frozen-russian-central-bank-assets-with-g-7-nod