“Завдання суспільства – максимально підтримувати ветеранів так, щоб вони відчували себе потрібними”, – ветеран Ігор Мосін про реінтеграцію ветеранів/-ок

“Завдання суспільства – максимально підтримувати ветеранів так, щоб вони відчували себе потрібними”,  – ветеран Ігор Мосін про реінтеграцію ветеранів/-ок

Ігор Мосін – ветеран, за плечима якого служба на Харківщині та в районі Бахмута. До війни працював у громадському секторі. Після військової служби повернувся до роботи в університеті та реалізації проєктів. Зараз активно підтримує студентську молодь. Працює над технічним забезпеченням своєї бригади. Навчається врядуванню на програмі “Урядування в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення” для ветеранів/-ок. Розповідає про свій військовий досвід, реінтеграцію у цивільне життя на навчання на програмі.

Мобілізувався 3 березня 2022 року до 107 бригади Чернівецької ТрО. Служив на прикордонні Харківщини до середини травня 2023 року, де з побратимами утримували кордони та українські позиції, виконували різні протидиверсійні завдання, будували взводні опорні пункти та інженерні загородження. З червня по вересень служив у групі аеророзвідки в районі Бахмута, с. Богданівка. Звільнений у запас. Повернувся у Чернівці. 

Ігор Мосін_2

Ігор Мосін під час військової служби

Ветеран розповідає, що після служби почав адаптуватися до цивільного життя, відновлення зайняло кілька місяців. Повернувся до робочих проєктів, адже до мобілізації у військо працював у громадському секторі. Із колегами запустив проєкт на підтримку технічного забезпечення бригади і займається цим донині. Повернувся до роботи в Чернівецькому національному університеті, де всіляко підтримує студентські проєкти і розвиток студентського потенціалу. Працює координатором науково-освітньої лабораторії Noosphere Engineering School. 

“Досвіду роботи на державній служби немає. Проте ще у студентські роки проходив стажування в органах місцевого самоврядування, але тоді так і не пов’язав своє життя з державною службою, каже Ігор Мосін і ділиться враженнями від програми врядування для ветеранів/-ок: – Програма цікава для особистісного розвитку. Розумію виклики, які зараз стоять перед державою, і які з’являться у майбутньому. Маючи управлінський досвід, міг би долучитися до процесів відновлення. Хочу бути корисним своїй країні та робити це ефективно. Як на мене, це хороший оглядовий курс. Є можливість спілкування зі спікерами та лекторами, це розширює світогляд.  Програма допомагає зрозуміти, як працює система, як побудовані політики. Класно, що залучені кваліфіковані лектори зі значним досвідом і бекграундом. Багато теоретичного матеріалу, в який потрібно заглиблюватися”.

Ігор Мосін із побратимом

Ігор Мосін із побратимом

Ігор Мосін переконаний, що залучати ветеранів до прийняття рішень на рівні громади та держави, – важливо:

“Завдання суспільства – максимально підтримувати ветеранів так, щоб вони відчували себе потрібними. Тому якщо ветеран відчуває у собі бажання долучитися, то треба дати йому таку можливість. Особливо, враховуючи нестачу кадрів”.

Також ветеран звертає увагу на потребу переформатування взаємовідносин у системі “людина держава”. Говорить про запит на доброчесність, клієнтоорієнтованість, високу кваліфікацію та орієнтацію на результат. І як людина з досвідом громадським і військовим, відзначає відчутні результати децентралізації та реформи місцевого самоврядування. 

Ігор Мосін

Ігор Мосін

“Ветерани мають унікальний досвід, який не здобудеться більше ніде, і який ні з чим не зрівняється. Це і високий рівень мотивації, стресостійкість, орієнтація на результат, цілеспрямованість. Усе це сильні сторони ветеранів”.

Попри те, що будь-якої миті пана Ігоря можуть знову призвати до військової служби, він має чимало особистих мрій і планів, які бажає реалізувати у мирній країні: 

“Мрію, щоб завершилась війна. Щоб Україна була вільною, незалежною, сильною та інтегрованою у західний світ. Щоб Україна стала зоною безпеки, а не сірою зоною між заходом і сходом. Щоб ми займалися не війною, а розвитком людства, науки, культури”, – ділиться ветеран.

Анна Кучерак-Зоря

Проєкт “РОЗШИРЕННЯ ПРОФЕСІЙНИХ ГОРИЗОНТІВ: професійний розвиток ветеранів та ветеранок для кар’єри на державній службі та службі в органах місцевого самоврядування” реалізується ГО “Школа врядування” на базі Києво-Могилянської школи врядування імені Андрія Мелешевича Національного університету «Києво-Могилянська академія».
Це стало можливим завдяки Програма реінтеграції ветеранів IREX, яку реалізує IREX in Ukraine, за підтримки Державного департаменту США.
administrator

Related Articles