Живе Подільське коло Каравану майстрів

   КАРАВАН МАЙСТРІВ… Культурно-просвітницький проєкт,  який народився у пекельні часи  війни задля наших  дітей та нашого майбуття, –  бо він не про виживання у часи війни, а про справжнє культурне життя попри війну,  про передачу живої культурної спадщини  від майстра до учнів – заради Перемоги та нашого вільного і повного розвитку після… Він про взаємну підтримку та вміння домовлятися і чути один одного, про цінність досвіду і вмінь кожної людини – без масштабних показників і порівнянь одного з іншими…         Він про майстрів у русі… Попри війну.

   КАРАВАН МАЙСТРІВ – це культурно-просвітницький проєкт, який у червні-серпні 2023 року  рухається селищами Дніпропетровської, Вінницької та Київської областей та зустрічається з дітьми та підлітками, які сьогодні мешкають у селищах і поселеннях.  Його організатором є ГО  «Глобальна мережа екопоселень України»  (www.genukraine.com.ua )  у партнерстві з фондом ІЗОЛЯЦІЯ –  неприбутковою недержавною платформою культурних ініціатив (https://izolyatsia.org/ua/foundation) – та за фінансової підтримки європейського  New Democracy Fund.

         Так, у червні ц.р. творче спілкування з майстрами  з різних регіонів  за програмою проєкту вже відбулося в трьох селищних громадах Дніпропетровської області,  його учасниками стали загалом  більше 200  дітей та дорослих.

         У липні  наш  КАРАВАН МАЙСТРІВ вирушив на Поділля.   Загалом менше ніж за тиждень відбулися  три дуже різні за масштабом, але яскраві та натхненні зустрічі:    у FreeDom – Боже, вільній школі (Вінниця),  у дитячому таборі  «Вільний простір»  у  с. Салинці ( на Немирівщині)   та  у  селищі  Буша (Могилів-Подільский район). 

        «Нам дуже пощастило з майстрами,  учасниками, партнерами  погодою  та  простором», – каже одна з координаторок проєкту Ганна Гронська. – Більшість нашої команди, обладнання, матеріалів  дивом змогли  поміститися  в маленьку «дамську» автівку  моєї колежанки та співорганізаторки Милослави Панюти, – і подолати чималі відстані, вчасно встигнути всюди, де нас чекали… Так і  напрочуд  невеличкий  (і дуже гостинний!) простір вінницької  Боже, вільної школи  (https://www.facebook.com/freedom.vin)  теж зміг вмістити , разом з батьками,  майже вдвічі більше максимальної  зареєстрованої кількості бажаючих. То  наші майстри з кераміки, традиційної роботи з бісером, виготовлення іграшок, ігор  і квестів  та корисних смаколиків  змогли трохи «розширити» межі – і свої, і простора і , звісно ж, учасників»…

     Наступною локацією КАРАВАНА МАЙСТРІВ був дитячий табір «Вільний простір» у селищі Салинці. Там до програми  проєкту приєдналися ще й майстер-класи з травництва та  традиційної вибійки на  тканині,  створення «родинного дерева»,  а  до команди учасників – сільські  та міські діточки з табору, а також переселенці  з Херсона, Миколаєва, Донецька,  і навіть сільська староста та завідуюча бібліотекою  з сусіднього села.  Всі майстерні гостинно працювали «до останнього клієнта», а потім учасники і майстри разом  встигли завітати ще й до щойно відкритої у Салинцях майстерні «ВєлоСело»  – і  долучитися до  катання на  «електросипедах».

                  Зустрічі  в  Буші   відбулися  15-16 липня на території і за партнерської підтримки  команди Державного  історико-культурного Заповідника «Буша». Саме тут кількість та різноманіття локацій  та насиченість програми були найвищими . Саме тут до  нашої команди майстрів  з різних регіонів приєдналися і місцеві  в  програмі  були  і гончарство  від Івана та Данила Решт, заслужених гончарів України з Житомирщини, і унікальні лекції-воркшопи від Ніни Севастьянової,  колекціонерки та майстрині з Хмельниччини , яка ще місяць тому навчала  секретам наших ремісництв діточок в українському центрі в Стокгольмі… Чудові керамічні панно з рослинними орнаментами виготовляли з дітьми Олег Ясний та Алевтина Субботи з  Дніпропетровщини.  Ігрова майстерня працювала під керівництвом Милослави Панюти, їхньої землячки.  А  Тетяна Сушко (теж з  Дніпра)   навчала  дітлахів  та їх матусь секретам травництва – і виготовленню штучних принтів на тканині  в старовинній техниці вибійки. Під керівництвом Андрія Койди хлопці навчалися створювати човники  з соснової кори  та запускати їх. А  з @LubodarBere з Житомирщини і хлопчикам, і дівчатам   пощастило не тільки створити цікаві електронні прилади, але ще й  змайструвати та запустити в небо повітряних зміїв…  Бушанські майстрині Інна Собко  і Світлана Собко щиро ділилися з учасниками секретами  ткацтва, а  легендарний   засновник заповідника   Олександр Олександрович  Пірняк  в  творчій майстерні «Затишна Буша» провів  для бажаючих  свій унікальний скульптурний воркшоп…  Секретами майстерності у  виготовленні  традиційних  авторських іграшок та прикрас  з ниток  з діточками щедро ділилися й  бушанські майстрині Уляна  Калашева  і  Антоніна Петровська.

      Учасниками цього «параду майстер-класів» у мальовничому парку скульптур  у центрі Буші стали численні родини з Буші  (серед яких сьогодні чимало переселенців з  Донецька, Миколаєва, Харківшини,  Одещини), а також школярі і вчителі з Ямполя,  Клембівки, Гальжбівки,  туристичні групи з Києва. Ямполя  та Вінниці.

     Слід зазначити з вдячністю, що проведення заходів проєкту в Буші  дієво підтримали управління культури Вінницької обласної державної адміністрації ( щира подяка  за підтримку  його керівнику – В.В.Буняку)  та відділ культури, туризму та релігій  Ямпільської міської ради (керівник  –  Замишляєв Віктор Георгієвич). Не на словах підтримали, а ділом:  інформаційно  (майже на всіх інформаційних ресурсах району!) та наданням шкільних автобусів для перевезення дітей до місця події і назад…  КАРАВАН МАЙСТРІВ також дякує керівництву та вчителям ямпільських  шкіл№№ 2 та 7 за активну і неформальну  участь у  бушанських подіях нашого  проєкту.

   Кожен з учасників заходу отримав свій досвід, задоволення та творчу наснагу, психоемоційну підтримку, що  дуже важливо в наш нелегкий час.  За ініціативою  Державного історико-культурного заповідника «Буша» під час заходів 15 та 16 липня відбувався збір пожертв на допомогу ЗСУ.  

 Мета  та мрія  проєкту – живе спілкування з майстрами – стали реальністю і історією проєкту …

 Попереду у Каравана майстрів – нові зустрічі у селищах і поселеннях Київської області, які відбудуться в серпні.

  Далі буде …

 

administrator

Related Articles