«1944. Крим. Депортація»: КримSOS провела благодійний показ фільму в Києві

22 травня КримSOS провела благодійний показ та обговорення фільму «1944. Крим. Депортація» у Squat 17b у Києві. Показ відбувся в межах заходів до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який відзначають 18 травня.

На думку Євгенія Ярошенка, сам термін «депортація» не дозволяє повноцінно зрозуміти всю глибину трагедії кримськотатарського народу.

«Чомусь у нашій історіографії та офіційній державній політиці події 1944 року називають депортацією. Але я, наприклад, не розумію, чому вживають саме термін «депортація». На мою думку, він не передає усю глибину трагедії кримськотатарського народу. Кримськотатарською мовою ці події називаються «сюргюн» (Sürgün), що в перекладі — вигнання. Як на мене, можна було б започаткувати дискурс щодо більш адекватної термінологічної оцінки цих подій», — вважає аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко.

Після показу пройшло обговорення стрічки, історії депортації кримських татар та злочинів, які росія і надалі чинить на окупованому півострові. Спікерами були: сценаристка стрічки Мавілє Халіл, історик Мартін-Олександр Кислий та аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко.

«Це не просто історії про депортацію. Ці люди є свідками злочину, який так і не було покарано. Тому важливо ці історії знати, важливо їх документувати. Картина вийшла дуже емоційною, чутливою, вона пояснює, що таке депортація і що вона робила з людиною», — розповіла сценаристка «1944. Крим. Депортація» Мавілє Халіл.

Під час заходу вдалося зібрати 6510 гривень, які спрямували на батареї для 251 окремої бригади територіальної оборони Збройних сил України.

Документальна стрічка «1944. Крим. Депортація» була створена у 2019 році. Міжнародна прем’єра фільму відбулася в межах Beyond the Borders International Documentary Festival у Греції. У 2020 році стрічка отримала головну відзнаку на Antakya International Film Festival у Туреччині. Фільм був створений за підтримки МІП (Міністерство інформаційної політики, у стані припинення з 2019 року)України, особливу подяку автори висловлюють Еміне Джапаровій за допомогу та сприяння в створенні фільму.

administrator

Related Articles