В Ромнах відкрили мандрівну виставку про долі цивільних у війні

2 червня у приміщенні Роменського краєзнавчого музею  Східноукраїнський центр громадських ініціатив за сприяння  державного історико-культурного заповідника «Посулля»  презентував мандрівну виставку «На Зламі».

Виставка  складається з 18 стендів, кожен з яких присвячений одній із проблем – «зламам»: суспільним явищам, які вплинули на українське суспільство під час війни. «На Зламі» поєднує особисті історії  зі статистичними даними. Вона демонструє особисті переживання постраждалих через злам звичного життя, вибір лишатися чи покинути все, незаконні ув’язнення та відбирання майна. Виставка звертає увагу глядачів на проблеми, сексуального насилля, зумовленого конфліктом, зниклих безвісти, емоційно-складного переходу з мирного життя у воєнне.

Під час презентації учасники мали змогу обговорити питання, пов’язані з Донбасом, які їх хвилювали.

Ольга Покровська, волонтерка, Народний герой України розповіла як багато років їздила в окупований Донецьк з передачками для українських військовополонених. Вона зазначила, що зустрічала в окупованому Донецьку багато українців, які чекають відновлення контролю українським урядом.  Те, що вони лишилися – не означає, що вони підтримують окупаційну владу.

«Є за кого там воювати. Там є наші люди,  люди, які нас підтримують. Для них це Україна. Якщо наші війська зайдуть туди, то там синьо-жовті прапори будуть на кожному кроці. Їм дуже важко, але там є люди, які з нами».

Причинами чому українці залишаються жити в окупації чи на лінії фронту поділилася родина переселенців. Чоловік з дружиною до останнього не хотіли полишати Бахмут, бо там  могила їхнього єдиного сина.

Ще одна гостя, працівниця освіти Роменщини розповіла про свою колегу зі Станиці Луганської. Остання не стала виїжджати і пішла працювати до окупаційної адміністрації. До повномасштабного вторгнення жінки разом багато років втілювали освітні проекти.

«Освітяни Станиці дійсно були проукраїнські. Потім почали говорити, що Ірина стала колаборанткою. А я не вірю в це! Я не думаю, що вона вчить чомусь проти України. Значить щось таке сталося, що її примусили. Може бути багато причин. Вона одна виховує сина. Ми не там, ми не маємо їх судити», – висловила свою позицію жінка.

Всі охочі мають змогу відвідати виставку у приміщенні  Роменського краєзнавчого музею до 06 липня.

 Презентація виставки «На Зламі» відбулася в рамках проєкту «Розширення можливостей громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницький внесок у протидію агресії Росії», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнським центром громадських ініціатив (Україна) спільно з партнерами за підтримки Федерального уряду Німеччини.

 

administrator

Related Articles