Майже третина МСБ планують налагодити експорт товарів або послуг за кордон – опитування ЄБА

Київ. 1 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Майже третина – 30% – компаній-членів Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) із малого та середнього бізнесу (МСБ) планують вихід на міжнародний ринок, 29% вже працюють на ринках інших країн, повідомила асоціація у понеділок за підсумками проведеного опитування.

"Розширення географічної присутності може бути особливо актуальним для підприємців на тлі вичерпання фінансових резервів та значних втрат бізнесу. Чверть опитаних нами підприємців повідомляють про відсутність фінансових резервів", – зазначається у повідомленні.

Згідно з опитуванням, 11% компаній вистачить фінансових резервів на місяць, 28% – на декілька місяців, 17% – на півроку. Ще 14% мають резерви на рік і більше, тоді як у липні таких було лише 6%.

Повідомляється, що оцінка підприємцями втрат свого бізнесу дещо покращилася порівняно з липнем, проте рівень втрат досі суттєвий. Так, 33% МСБ оцінюють свої втрати до $10 тис., 23% – у діапазоні $10-50 тис., ще 15% – у діапазоні $50-100 тис., а 14% – понад $100 тис. Про відсутність втрат повідомляють 10% підприємців, що вдвічі більше, ніж у липні.

Відповідно до дослідження, у повному обсязі працюють 39% компаній, тоді як у липні таких було 28%, непрацюючих підприємств поменшало – 11% проти 16% у липні, 50% компаній працюють частково з тими чи іншими обмеженнями. Зокрема, 30% змушені були обмежити географію діяльності, 19% працюють лише онлайн, 16% закрили частину торгових точок/відділень. Призупинили й відновили роботу 26% МСБ.

За результатами опитування, більшість компаній (83%) користуються лише обіговими коштами для фінансування бізнесу, 7% – банківськими позиками, зокрема 4% – кредитною програмою "5-7-9".

Серед державних пільг найпопулярнішою серед МСБ є опція сплати єдиного податку 2%: нею скористалися 14% підприємців, ще 6% користуються іншими податковими пільгами, а 2% – компенсацією за працевлаштування ВПО.

Згідно з інформацією ЄБА, кількість МСБ, які виплачують заробітні плати співробітникам у повному обсязі, зросла з 34% у липні до 43% у жовтні. 18% компаній були змушені скоротити розмір заробітної плати, а 9% – відправити персонал або його частину в неоплачувану відпустку. Кількість підприємств, що звільняють співробітників дещо зменшилась – з 18% до 13%.

"Незважаючи на труднощі, підприємці продовжують підтримувати армію та населення. Досі понад половина компаній, а саме 61%, допомагають фінансово, 24% – продукцією, 19% – послугами, 13% – засобами захисту/оборони, 6% – медикаментами. Ще 19% підтримують працівників, які захищають країну", – підсумували в ЄБА.

Десята частина МСБ повідомили, що мають активи або філії на окупованих територіях, 27% зазнали втрат безпосередньо внаслідок бойових дій.

На роботу половини опитаних підприємців, так чи інакше, вплинула остання масована ракетна атака.

Згідно з результатами опитування, напередодні зими компанії найбільше готуються до перебоїв із постачанням води, газу, електроенергії, ударів по критичній інфраструктурі, транспортній мережі та підприємствам, а також перебоїв зі зв’язком та інтернетом. Підприємці купують обладнання для автономного опалення та електропостачання, налагоджують резервні канали зв’язку, утеплюють або консервують частини приміщень, виготовляють запаси матеріалів та продукції, впроваджують дистанційну роботу, готують сценарії релокації або евакуації персоналу.

Як уточнили в ЄБА, опитування проводилося з 13 до 23 жовтня, у ньому взяли участь 105 підприємців, які беруть участь у проєкті підтримки малого та середнього бізнесу від ЄБА Unlimit Ukraine.

administrator

Related Articles