Абсолютна більшість українців вважає, що через 10 років Україна буде процвітаючою країною у складі ЄС – опитування

Київ. 7 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Абсолютна більшість українців, 88% вважає, що майбутнє України розвиватиметься в оптимістичному ключі та через 10 років Україна буде процвітаючою країною у складі Європейського Союзу, свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).

Зазначається, що при цьому серед них 63% цілком поділяють такий погляд, а скоріше погоджуються – 26%.

Водночас лише 5% респондентів мають песимістичні очікування, що через 10 років Україна буде спустошеною країною з відпливом людей.

Респондентів, які оптимістично бачать майбутнє України через 10 років, додатково запитували, чи готові вони зазнавати матеріальних труднощів протягом трьох-п’яти років для досягнення в майбутньому позитивного результату.

Серед таких респондентів-оптимістів 96% готові до матеріальних труднощів протягом трьох-п’яти років, якщо в результаті Україна стане успішною країною та членом Європейського Союзу.

Зазначається також, що співвідношення очікувань змінюється залежно від регіону проживання, віку та обраної для інтерв’ю мови респондента (української чи російської), однак абсолютна більшість висловлює позитивні очікування від майбутнього. Так, кількість оптимістично налаштованих респондентів коливається із заходу на схід від 90% до 76%, від молоді до громадян пенсійного віку – від 94% до 81%. Серед україномовних респондентів оптимістичні погляди на майбутнє України висловили 90%, серед російськомовних – 77% опитаних.

Опитування проводив КМІС з 21 до 23 жовтня 2022 року в рамках всеукраїнського опитування громадської думки "Омнібус". Застосовувався метод телефонних інтерв’ю з допомогою комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) з урахуванням випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів і подальшим статистичним зважуванням). Загалом було опитано тисячу респондентів, які мешкають у всіх регіонах України (окрім АР Крим). Опитували дорослих (віком 18 років і старших) громадян України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, контрольованих владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися мешканці територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Зазначається, що формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з ймовірністю 0,95 та з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, наближених до 50%, 3,0% для показників, наближених до 25%, 2,1% – для показників, наближених до 10%, 1,5% – для показників, наближених до 5%. У разі війни, окрім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. Зокрема, якщо ще у травні серед усіх опитаних респондентів 2,5-4% проживали на окупованих після 24 лютого територіях (і це відповідало відсотку проживаючих там, тому що генерація номерів телефонів була випадковою), то зараз через відключення окупантами телефонного зв’язку вдалося опитати менше респондентів, які проживають в окупованих населених пунктах – їхня кількість становить 0,3%. Незважаючи на те, що хоча погляди респондентів, що проживали в окупації, дещо відрізнялися, але при цьому загальні тенденції були досить подібні. Тобто неможливість зараз опитати таких респондентів суттєво не впливає на якість результатів.

administrator

Related Articles