Будівельний сектор має потужності для відновлення України

Майже 90% будівельних матеріалів, які потрібні для відбудови України, можуть виробити українські компанії. Такі результати дослідження, яке провели фахівці громадської організації «Інститут міжнародних економічних досліджень» та державного підприємства «Укрпромзовнішекспертиза» за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID). 

Хоча війна ще триває, питання про відновлення та відбудову вже на порядку денному. Без цього в Україні неможливо налагодити нормальні умови життя, повернути в країну мільйони біженців та скоротити відставання в економічному розвитку і доходах, порівняно з країнами Євросоюзу.

«У 2022 році ми підтримали дослідження Київської школи економіки щодо оцінки масштабу та вартості збитку інфраструктури та житлових будинків в Україні. Вони встановили, що станом на листопад 2022 року зруйновані об’єкти потребують будівельних матеріалів і обладнання на суму близько 62,8 млрд. дол. США, коментує Браян Мілаковськи – заступник директора Проєкту USAID. У нас одразу виникло питання: а скільки необхідних будматеріалів Україна може виробити всередині країни? Чи вдасться залучити необхідні кошти для відновлення української економіки? Або єдиним варіантом буде імпорт необхідних матеріалів, щоб отримати сировину в промислових обсягах. Ми хотіли зрозуміти, чи доведеться Україні експортувати, чи вистачить локальних виробничих потужностей. Щоб відповісти на це запитання, ми залучили фахівців Укрпромзовнішекспертизи та Інституту міжнародних економічних досліджень, які вивчали виробничі потужності українських заводів будівельних матеріалів у воєнний час. Вони дізналися, що близько 15% цих підприємств були пошкоджені або зруйновані, але цей сектор зберігає дуже високі виробничі потужності широкого спектру будівельних матеріалів  і може забезпечити до 90% необхідних матеріалів».

Якщо ці обсяги будуть вироблені в Україні, її економіка отримає значну і важливу підтримку. Зокрема, буде збережено біля 100 тис. робочих місць, згенеровано 5,6 млрд. дол. США заробітної плати та 4,4 млрд. дол. США податкових надходжень. Україна потребуватиме меншої суми допомоги донорів, а загальна вартість відновлення буде нижчою через ціни на будматеріали українського виробництва.

Результати дослідження демонструють, що практично знищено виробництво листового скла чи обладнання для електророзподільних щитів. Ці матеріали завозяться з країн Європейського Союзу, що врешті впливає на їхню вартість. У той же час триває будівництво заводів, зокрема з виробництва скла, газобетону, сухих будівельних сумішей. Нові потужності в Україні можуть зменшити вартість цього обладнання та матеріалів для використання на внутрішньому ринку.

Серед проблем, які викриває дослідження, негативну роль відіграють перебої з постачанням електроенергії внаслідок руйнування об’єктів енергетики ворогом. Ускладнений також доступ до фінансів для поповнення обігових коштів і капітальних інвестицій. Частина виробників вказала на дебіторську заборгованість з боку будівельників і потенційну втрату ключового інженерного персоналу через призов в ЗСУ.

Для інвестиційної діяльності основними бар’єрами визнані високі військові ризики, неможливість отримати кредити, відсутність розуміння ринку на тривалу перспективу, висока вартість підключення до енергомереж. Водночас інвестиційна діяльність продовжується. Це стосується будівництва нових потужностей з виробництва скла, газобетону, сухих сумішей, цементу, мінеральної вати.

«Таким чином,  Україна та її партнери можуть бути впевненими у спроможності вітчизняного сектору будівельних матеріалів задовольнити більшість потреб післявоєнної відбудови країни, каже Володимир Власюк – директор ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Донори та кредитори України можуть орієнтуватися на цей внутрішній виробничий потенціал при плануванні своєї допомоги». 

Результати дослідження також підкреслюють можливості для технічної допомоги та покращення доступу до фінансування для подолання конкретних обмежень на шляху подальшого відновлення та зростання сектору. Для міжнародної спільноти сектор будівельних матеріалів України може розглядатися як пріоритетний для інвестицій та надання допомоги постраждалій від війни економіці.

Ознайомитися з результатами дослідження можна тут.

###

Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) створено для зміцнення економіки України, яка постраждала в результаті вторгнення Росії. Проєкт USAID підтримує релоковані підприємства та внутрішньо переміщених осіб (ВПО), а також місцеві інституції на нещодавно звільнених територіях України і допомагає їм у відбудові життєдіяльності і використанні підприємницьких можливостей для відновлення стійкої післявоєнної економіки. Крім того, Проєкт USAID є одним із виконавців міжвідомчої Ініціативи уряду США з підвищення стійкості сільського господарства в Україні (AGRI Україна), яка спрямована на підтримку українського сільськогосподарського виробництва та експорту і допомагає подолати глобальну продовольчу кризу, що загострилася через жорстоку війну Росії проти України. Також Проєкт USAID реалізує Ініціативу з економічної стабільності та відновлення (ESRI), яка зосереджена на збереженні та створенні робочих місць і допомозі малим та середнім підприємствам (МСП).

Через широкомасштабне вторгнення Росії 24 лютого 2022 року, яке порушило критичні ринкові зв’язки, призвело до економічного занепаду  головних галузей промисловості та викликало масову міграцію населення, Проєкт USAID прагне підвищити економічну стійкість, зосереджується на підтримці українців, які були змушені покинути свої домівки.

Більше про Проєкт USAID можна дізнатися на ФБ-сторінці та сайті

administrator

Related Articles