Кількість домашніх СЕС в Україні за правильних підходів могла б швидко зрости вдвічі-втричі – голова Global 100% RE Ukraine

Київ. 10 лютого. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Україна могла б дуже швидко збільшити потужність домашніх СЕС удвічі-втричі за правильного стимулювання населення, вважає голова правління Global 100% RE Ukraine Олександр Домбровський.

“За моїми даними, є 1,2 ГВт потужності станцій просьюмерів. Якщо правильно стимулювати, то ми можемо дуже швидко наростити ці потужності вдвічі-втричі”, – сказав він під час пресконференції в агентстві “Інтерфакс-Україна” в п’ятницю.

За словами Домбровського, побудувати, зокрема, великі вітропарки в умовах війни надскладно, а наростити потужність малої генерації цілком реально.

Водночас голова профільної асоціації наголосив, що потрібно змінити підхід до розвитку такої генерації: малі СЕС мають бути обладнані саме гібридними, а не мережевими інверторами, які не працюють у разі відключення світла, та інтегровані з невеликими системами накопичення енергії. Тоді, за його словами, станції зможуть працювати незалежно від мережі, і це буде вагомим кроком до розвитку розподіленої генерації, актуальність якої у зв’язку з обстрілами енергосистеми російськими загарбниками зросла.

“Нам потрібно дати можливість швидко здійснити технологічне оновлення станцій, що діють, можливість поставити гібридні інвертори на нових домашніх СЕС. Вони є, але вони трохи дорожчі. А якщо дорожчі, то потрібно знайти інструмент мотивації”, – вважає Домбровський.

За його словами, такі технології відпрацьовано у країнах ЄС.

Водночас він звернув увагу, що західні партнери готові надати Україні великі фінансові ресурси у вигляді кредитів або допомоги, і ці ресурси можна було б спрямувати також на розвиток малих СЕС.

Голова Global 100% RE Ukraine зазначив, що реалізація таких ініціатив потребує змін у законодавстві, але це був би вагомий крок до підвищення енергонезалежності України.

Домбровський також додав, що перезапуск має відбутися і щодо промислових станцій, які теж не працюють у разі відключення мереж і при цьому не мають систем накопичення енергії.

Загалом, як зазначив голова асоціації, Україна потребує програми, аналогічної до прийнятої в ЄС REPowerEU, яка базується на підходах Європейського зеленого курсу і спрямована на зниження енергетичної залежності від РФ.

Як повідомлялося, енергорегулятор НКРЕКП вз 1 лютого скасував постанову про часткову оплату виробленої домашніми СЕС електроенергії, зобов’язавши НЕК “Укренерго” та постачальників універсальних послуг почати погашати накопичену заборгованість за 2022 рік із березня поточного року.

administrator

Related Articles