Непрямі втрати в українському АПК через агресію РФ на середину вересня зросли до $34,25 млрд – дослідження KSE Institute

Київ. 11 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Загальна сума непрямих втрат, завданих сільськогосподарській галузі України внаслідок повномасштабного вторгнення РФ, сягнула за період з 24 лютого 2022 року до 15 вересня $34,25 млрд, збільшившись порівняно з серединою червня на 47%, або $10,8 млрд.

Відповідні дані оприлюднено в п’ятницю в другому випуску аналітичного дослідження "Огляд непрямих втрат від війни в сільському господарстві України", який підготував Центр досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки (KSE Institute) спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України.

Організація нагадала, що напередодні представила дослідження, яке оцінює прямі збитки АПК України через російську агресію в $6,6 млрд, або 23% від усієї вартості активів сільського господарства України. Згідно з документом, прямі збитки відображають повне чи часткове знищення матеріальних активів, тоді як непрямі втрати враховують недоотриманий дохід від зменшення кількості вироблених товарів і додаткові витрати, які виробники змушені нести через війну.

У дослідженні зазначено, що 54% непрямих втрат АПК країни припали на фактори недоотримання доходів через зниження цін на сільгосппродукцію, яку експортує Україна, і проблем з її вивезенням за кордон – $18,5 млрд. Іншими факторами стали скорочення виробництва продукції рослинництва – $14,2 млрд (34% загальних втрат), збільшення витрат на сільгоспвиробництво за рахунок збільшення вартості добрив і палива – $862 млн (2,5%), зменшення виробництва продукції тваринництва – $348,7 млн (1%) та скорочення виробництва багаторічних культур – $322 млн (менше ніж 1%).

"Найсуттєвіше зниження прогнозованого врожаю 2022 року у ячменю (порівняно з базовим сценарієм, зниження врожаю оцінюється в 38,8%), пшениці (-33,3%) та соняшнику (-30,9%), оскільки значна частка цих культур виробляється на територіях, які безпосередньо постраждали від війни. Порівняно з базовим сценарієм у 2022 році врожай кукурудзи знизиться на 18,3%", – зазначено в дослідженні KSE.

Втрати через здорожчання факторів виробництва оцінено в сумі $862, яка включає подорожчання енергоносіїв ($485 млн) та мінеральних добрив ($377 млн).

Дослідження також оцінює втрати українського АПК через скорочення врожаю багаторічних культур у 2022 році у $322 млн, з яких $59,2 млн – це результат скорочення виробництва зерняткових, $89,5 млн – ягідних культур та $173,4 млн – кісточкових культур.

administrator

Related Articles