НКЦПФР затвердила порядок обліку Нацдепозитарієм із 2024 р. часток ТОВ і проведення зборів учасників за його допомогою

Київ. 18 травня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР) своїми рішеннями затвердила порядок ведення Національним депозитарієм України (НДУ) облікової системи часток ТОВ і ТДВ та Порядок проведення загальних зборів їхніх учасників із застосуванням засобів е-комунікацій через таку облікову систему, повідомив Національний депозитарій України у фейсбуці.

“Облік часток товариств у НДУ створює нові можливості для товариств, зокрема додатковий захист права власності… технологічність обслуговування товариства, його учасників, зручний формат комунікації, можливість обліку активів (часток товариства та цінних паперів) в одній установі, проведення зборів учасників товариства в е-форматі з використанням технологічних систем НДУ”, – зазначає Нацдепозитарій.

Серед нововведень також згадується додатковий механізм забезпечення виконання зобов’язання за правочин щодо частки товариства (ескроу-рахунок) та можливість направлення повідомлень товариством учаснику, учасником товариству або учасником товариства іншим учасникам через облікову систему часток, а також можливість виплати дивідендів за частками через облікову систему.

У повідомленні йдеться про те, що облік часток товариств у НДУ базуватиметься на принципі добровільності, оскільки облік часток ТОВ та ТДВ в обліковій системі НДУ є правом, а не обов’язком товариства, а перехід до облікової системи часток здійснюється лише за одностайного рішення учасників товариства та відображення відповідних норм у статуті.

Зазначено, що буде можливий зворотний перехід з облікової системи часток до ЄДР, відкриття рахунку учаснику товариства в обліковій системі часток здійснюється НДУ через уповноважену депозитарну установу або без участі уповноваженої депозитарної установи.

Також планується розкриття інформації про власників часток товариства в публічному доступі на вебсайті.

“НДУ за підтримки НКЦПФР планує проведення найближчим часом публічних заходів для презентації та роз’яснення порядку обліку часток товариств в обліковій системі НДУ”, – додали в Нацдепозитарії.

Документи набирають чинності з дня офіційного опублікування та вводяться в дію з 1 січня 2024 року.

Як повідомлялося, Верховна Рада 27 липня 2022 року ухвалила закон про АТ, згідно з яким, окрім іншого, центральний депозитарій цінних паперів, яким в Україні є НДУ, зможе за бажанням товариств з обмеженою або додатковою відповідальністю (ТОВ і ТДВ) вести облік їхніх часток.

Крім того, із використанням авторизованої системи НДУ проводитимуть загальні збори акціонерів товариства, а дані депозитарію будуть додатково захищені від вилучення в рамках розслідувань.

НДУ 2022 року скоротив виручку на 3,6% – до 96,39 млн грн, а чистий прибуток – на 19,7%, до 12,79 млн грн. За підсумками минулого року Нацдепозитарій виплатить 9,593 млн грн дивідендів.

Його основними акціонерами є Нацбанк – 25%, держава в особі НКЦПФР – 25%, державні Ощадбанк і Укрексімбанк – відповідно 24,9903% та 9,9903%, а також Корпоративний недержавний пенсійний фонд НБУ – 10,94%.

administrator

Related Articles