Київ. 3 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Польща може і має наростити експорт сільгосппродукції з України до третіх країн сушею, оскільки через нестабільну поведінку російської влади складно розраховувати на відновлення постійного експорту продукції АПК з українських морпортів через "зерновий коридор" у межах Стамбульських зернових угод.
Як заявив комісар ЄС із сільського господарства Януш Войцеховський в інтерв’ю польському виданню RMF FM, "Росія все ще може грати у гру, тому на цьому не можна будувати безпечне майбутнє зернового експорту".
Комісар також зазначив, що так звані шляхи солідарності, план допомоги ЄС Україні з експорту сільгосппродукції в обхід чорноморських морпортів через наземні колії Польщі та Румунії показали свою ефективність. Як повідомив чиновник, із березня з України на зовнішні ринки поставлено 20 млн тонн зерна, більша частина з яких (12,5 млн тонн) сушею, а 7,5 млн – морем у межах "зернового коридору".
Войцеховський наголосив, що обсяги сухопутного агроекспорту з України може бути збільшено, а роль Польщі у його транспортуванні має зрости. Для цього ЄС має інвестувати у відповідні перевезення автомобільним транспортом, а також здійснити необхідну адаптацію ширини колії залізниць України та Польщі (різна ширина колії) або побудувати зерносховища на прикордонних переходах між країнами. Крім того, Євросоюз міг би зайнятися будівництвом трубопроводу для транспортування олії з України. За даними комісара, ця ініціатива Києва може знайти фінансову підтримку з боку ЄС.
Видання нагадало, що РФ після вторгнення в Україну заблокувала її логістичну інфраструктуру у Чорному морі, що зупинило експорт української сільгосппродукції. Особливо це непокоїло країни Північної Африки та Близького Сходу, які закуповували кукурудзу та пшеницю в Україні. Угоди про відновлення експорту агропродукції було досягнуто у червні за участю Туреччини та ООН, вона діятиме до другої половини листопада.
Як повідомлялося, у Стамбулі 22 липня за участю ООН, України, Туреччини та Росії було підписано два документи про створення спочатку терміном на 120 днів коридору для вивезення зерна з трьох українських портів: "Чорноморська", "Одеси" та "Південного". Україна ставила за мету вийти на експорт 3 млн тонн агропродукції за місяць у межах ініціативи.
Після заяви Росії 29 жовтня про вихід із "зернової ініціативи" через нібито атаку України на кораблі в Севастополі експорт продукції АПК декілька днів здійснювався з перебоями, проте 2 жовтня перепони було остаточно знято.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-wojciechowski-jestesmy-w-stanie-zapewnic-eksport-zywnosci-z-,nId,6383820#crp_state=1