Правники південних громад Одещини посилили спроможності захищати постраждалих від збройної агресії рф

Правники південних громад Одещини посилили спроможності захищати постраждалих від збройної агресії рф

На початку грудня 2022 року завершилась програма посилення спроможності правників південних громад Одеської області захищати права ВПО та постраждалих під час війни. Навчання складалось з практичного тренінгу, який пройшов 25 листопада, та десятиденної посттренінгової підтримки учасників/ць тренінгу. Представниці державної системи БПД, місцеві адвокати, юристи та юристки органів державної влади та місцевого самоврядування, правові радниці та правники-волонтери не лише оновили знання законодавства та міжнародних стандартів, але й скоординували свої зусилля щодо впровадження програм підтримки та захисту постраждалих.

25 листопада у м. Татарбунари, в приміщенні медіацентру міської публічної бібліотеки, за ініціативи Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» та Арцизького місцевого центру з надання БВПД, пройшло одноденне навчання для правників південних громад Одеської області. Всього в тренінгу  взяли участь 20 правників – представниці державної системи БПД, практикуючі адвокати регіону, юристи та юристки органів державної влади та місцевого самоврядування, правові радниці та правники-волонтери. Зокрема, Татарбунарську міську раду представляли керівник юридичного відділу Віталій Борденюк та головна спеціалістка цього відділу Вікторія Гачик, державну систему БПД представляла керівниця Арцизького місцевого центру з надання БВПД Оксана Соколова та представники Саратського та Татарбунарського бюро правової допомоги, адвокатську спільноту представляли Олександр КовпакАндрій Кочуров та Сергій Дукін. Тренінг пройшов сесійно та складався з чотирьох тематичних сесій: 1) Проблеми реєстрації, отримання документів та допомоги для ВПО в громаді; 2) Практичні інструменти забезпечення житлових прав ВПО в громаді; 3) Відшкодування шкоди та збитків, завданих збройною агресією рф; 4) Правова допомога ВПО та посилення спроможностей юристів.

Одним з основних питань під час першої сесії стали особливості державної реєстрації актів цивільного стану  під час воєнного стану, а також порядку отримання повторних свідоцтв та витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Завдяки участі в навчанні начальниці Татарбунарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Тетяни Шульги було узгоджено практичний механізм співпраці правників з відділами ДРАЦС Одеської області з цих питань. Також начальниця відділу ДРАЦС нагадала учасникам тренінгу про звільнення ВПО від сплати державного мита та іншої, визначеної законодавством, плати за послуги у сфері державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до положень урядових документів. Адвокат Андрій Кочуров висловив пропозицію щодо досудового врегулювання звернень громадян про отримання свідоцтва про смерть рідних, які мешкали на тимчасово окупованих територіях України. За словами адвоката, врегулювання цього питання має практичне значення, оскільки суди у своїй більшості затягують розгляд таких справ, іноді безпідставно відмовляють позивачам у задоволенні їх позовів. Також іноді рішення судів практично виконати неможливо, оскільки вони суперечать Правилам реєстрації актів цивільного стану, які не враховуються судами.

Сесія щодо практичних інструментів забезпечення житлових прав ВПО в громаді розпочалась з огляду поточного законодавства. Зокрема, тренери роз’яснили правила ведення обліку ВПО, які потребують житла для тимчасового проживання, та особливості такого фонду житла, механізми надання тимчасового житла та пріоритетність надання ВПО житлових приміщень, порядок компенсації за тимчасове проживання ВПО. Практична частина цієї сесії була скерована на обговорення ситуації із забезпеченням житлом ВПО безпосередньо в Татарбунарській та сусідніх громадах. Керівник юридичного відділу Татарбунарської міської ради Віталій Борденюк підкреслив, що основним видом розміщення ВПО є їхнє поселення в приватних будинках. Частина переселенців винаймає житло, частина живе у своїх рідних та знайомих, проте більшість мешкає в будинках, які їм надали мешканці громади на безоплатній основі. Проблемним залишається питання відсутності у більшості власників будинків правовстановлюючих документів, що створює проблеми при виплаті грошових коштів за комунальні послуги. Останнім часом керівництво громади активно працює над створенням реєстру житлових будинків, які залишаються безгосподарними та безхазяйними. В свою чергу старости населених пунктів проводять роботу щодо виявлення серед таких будинків придатних для проживання та їх підготовку для передачі ВПО. Центр надання адміністративних послуг у подальшому буде проводити перевірку наявності власників цих будинків. Надалі міська влада буде вирішувати питання створення такого житлового фонду для внутрішньо переміщених осіб, які матимуть можливість на проживання в таких будинках без права їх відчуження. Додатковою темою для обговорення, яку підняла учасниця тренінгу Світлана Косик, стали питання забезпечення ВПО державою та місцевими громадами паливом або грошовими коштами для цих потреб.

Тематика відшкодування шкоди та збитків, завданих збройною агресією рф, знайшла великий резонанс серед учасників навчання, адже регіон сам постраждав від ракетних обстрілів рф та прийняв значну кількість ВПО, для яких відшкодування збитків – у пріоритеті. Огляд національних та міжнародних стандартів у цій сфері включав юридичні підстави для відшкодування шкоди та збитків від агресії рф, характеристику воєнних злочинів щодо руйнування власності та загибелі/поранення цивільних осіб. Окремий акцент тренери зробили на відмінності термінів «воєнні» та «військові» злочини, що часто помилково ототожнюються в інформаційному просторі та навіть серед правників.

Практичний блок цієї сесії торкався порад щодо фіксації шкоди та збору доказів, зокрема щодо втрат аграрного сектору. Обговорення було побудовано на конкретному місцевому кейсі – ракетному ударі військових рф 7 липня 2022 року по Лиманській громаді Білгород-Дністровського району. Внаслідок обстрілу зруйновано два сільськогосподарські ангари. В одному зі складів зберігалось близько 35 тонн зерна, також згоріла половина поля з пшеницею поруч з вибухом. Тренери акцентували увагу на зборі трьох видів доказів: 1) доказів щодо пошкодження об’єктів/майна підприємства; 2) доказів щодо прямих збитків; 3) доказів щодо упущеної вигоди. Як зазначив адвокат Сергій Дукін, відшкодування завданих збитків відбуватиметься як через звернення до міжнародних інстанцій, так і через застосування внутрішніх програм та процедур. Тому зараз правникам потрібно допомагати постраждалим зафіксувати усі втрати та зібрати необхідні докази, щоб бути максимально готовими для застосування процедури компенсації.

Завершальна сесія навчання торкалась питань організації правової допомоги ВПО та посилення спроможностей правників. Тренери здійснили огляд процедур та правил надання правової допомоги ВПО та постраждалим від війни через державну систему БПД, неурядові організації та адвокатську спільноту. Директорка Арцизького місцевого центру з надання БВПД Оксана Соколова зазначила, що правові питання, з якими внутрішньо переміщені особи звертаються до системи надання безоплатної правової допомоги, дещо змінились. У перші місяці повномасштабної агресії рф проти України вимушені переселенці першочергово вирішували питання, що стосувалися пошуку житла, отримання соціальних виплат та гуманітарної допомоги. Зараз серед актуальних правових проблем ВПО стоять трудові правовідносини, відновлення документів, відшкодування матеріальної шкоди внаслідок збройної агресії рф, порядок встановлення смерті на тимчасово окупованій території. Важливим питанням цієї сесії стала співпраця у сфері правової допомоги ВПО на рівні громади. Зокрема, спеціалістка Татарбунарського бюро правової допомоги Інга Дмитрієва навела конкретні приклади ефективної співпраці з Центром надання адміністративних послуг, юридичним відділом виконавчого комітету міської ради та Громадським центром правосуддя.

Після закінчення власне тренінгової частини, на всіх учасників та учасниць навчання чекала програма десятиденної посттренінгової підтримки: правники отримували від тренерів додаткову інформацію та відповіді на свої запитання. Крім того, всі учасники навчання спільно долучились до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» для привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Програма посилення спроможності правників південних громад Одеської області захищати права ВПО та постраждалих закінчилась 5 грудня 2022 року підведенням підсумків навчання у форматі ZOOM-конференції. Як відзначив адвокат Олександр Ковпак, навчання стало відправною точкою у покращенні захисту прав внутрішньо переміщених осіб та тих, хто постраждав від агресії рф. Правники відтепер зможуть краще ідентифікувати проблематику та через налагоджену комунікацію більш ефективно розв’язувати проблеми на місцях.

Навчальна програма організовано спільно Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» та Арцизьким місцевим центром з надання БВПД, в рамках реалізації проєкту «Захист прав людини постраждалих від війни в Україні», що реалізується ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» за підтримки Посольства Німеччини в Україні.

administrator

Related Articles