Україна запропонувала розпочати обговорення колективних гарантій недоторканності енергетичних об'єктів

Київ. 2 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Україна в рамках засідання комітету ОБСЄ з економіки та довкілля запропонувала сформувати міжнародну команду для розробки нових принципів енергетичної безпеки, повідомило міністерство енергетики у середу.

За словами заступника голови Міненерго Ярослава Демченкова, у світовому порядку денному має змінитися ставлення до енергетики, яка на сучасному рівні розвитку стала більшою, ніж просто галузь економіки.

"Майбутнє людства залежить від енергетики. А майбутнє енергетики залежить від того, наскільки ми зможемо гарантувати її безпеку. Ми маємо посилити наш арсенал захисту енергетики. Ми запрошуємо глобальну спільноту сформувати міжнародну команду для розробки нових принципів енергетичної безпеки", – цитує його пресслужба.

Демченков зазначив, що Росія продовжує атаки на українські цивільні енергетичні об’єкти, ставлячи під загрозу постачання електроенергії, тепла, води мирним громадянам. "Постачанням енергії шантажують. Енергоносії намагаються обміняти на суверенітет і життя людей. Світ перебуває на стадії всеосяжного застосування енергетики як зброї", – пояснив заступник міністра.

Враховуючи це, чинні правила енергетичної та ядерної безпеки стають неактуальними, тому міжнародний порядок денний, зокрема з енергетики, потребує змін.

"Потрібно створити систему захисту від фізичного захоплення або знищення енергетичних об’єктів. Дієвий захист об’єктів енергетики – такий самий важливий аспект енергетичного переходу, як безвуглецева генерація. Система такого захисту має бути передбачена за замовчуванням при створенні нових енергетичних систем", – заявив заступник міністра.

За його словами, на сьогодні загрозу становлять обстріли і захоплення атомних станцій – як це відбувається із Запорізькою АЕС, що перебуває під контролем російських окупантів, варварські дії яких кілька разів призводили до блекаутів на станції.

"Атака на енергетику має запускати автоматичний механізм колективної відповіді – тільки так ми зможемо стримати диктаторів майбутнього", – наголосив Демченков.

Наступним аспектом захисту енергетичних об’єктів мають бути санкції, які також запускатимуться автоматично у разі атаки на громадянську енергосистему. "Такий пакет жорстких санкцій має бути обговорений, він має бути у відкритому доступі, щоб кожен потенційний агресор розумів масштаб наслідків, з якими він зіткнеться", – зазначив заступник міністра.

За його словами, санкції мають стосуватися і енергетиків, які допомагають агресії, і мають бути прирівняні до терористів. Для енергетичних компаній держави-агресора також необхідно визначити широкий перелік санкцій: від арешту майна та персоналу за кордоном до примусового банкрутства.

Демченков також нагадав, що через постійні масовані російські атаки на енергосистему Україна потребує зміцнення протиповітряної оборони та більшої кількості обладнання та матеріалів для ремонтів енергетичної інфраструктури за цих складних умов.

administrator

Related Articles