Український агробізнес просить у Польщі побудувати ширококолійну залізничну гілку з України до Гданська через Литву – ВАР

Київ. 28 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Українські аграрії звернулися до влади Республіки Польща з проханням про прокладання на її території ширококолійної залізничної лінії (з колією 1520 мм), яка з’єднає порт польського Гданська з українською та литовською залізничною мережею для експорту агропродукції та забезпечення західних кордонів України.

Відповідне звернення до президента Республіки Польща Анджея Дуди та її прем’єр-міністра Матеуша Моравецького направили провідні українські аграрні асоціації: Всеукраїнська аграрна рада (ВАР), Аграрний союз України, Український клуб аграрного бізнесу, Всеукраїнська асоціація громад, Союз птахівників України та Українська аграрна конфедерація, повідомляється на сайті ВАР у п’ятницю.

Згідно зі зверненням, одним із найбільших та найближчих до України європейських портів є порт Клайпеди (Литва), який має значні вільні потужності з перевалки. Однак через відмінності у ширині колії між Польщею, Україною та країнами Балтії існує необхідність перевантаження вмісту вагонів на прикордонних переходах між країнами або перестановки вагонних візків, що не дає змоги повноцінно реалізувати експортно-імпортний потенціал порту Клайпеди.

У свою чергу використання автотранспорту або контейнерів як альтернативи залізничним перевезенням погано підходить для транспортування масових навантажувальних вантажів (вугілля, руда, зернові, метал) на великі відстані та збільшує їх вартість до неконкурентного рівня. Крім того, у разі використання контейнерних терміналів пропускна здатність залізничної лінії буде обмежена їхніми потужностями, що також не дасть змогу повністю використовувати потенціал.

"На нашу думку, прокладання залізничної лінії з шириною колії 1520 мм на території Республіки Польща, яка з’єднає українську та литовську залізничні мережі, а також приєднає до них порт Гданськ для перевезень вантажів та пасажирів, дає змогу вирішити вищезгадані проблеми", – зазначається у зверненні українських аграріїв.

При цьому наголошується на тому, що такий логістичний шлях дасть значні позитивні фінансові та економічні ефекти для Польщі та України не лише через збільшення експортно-імпортних потужностей, а й об’єднання економічного простору Польщі, країн Балтії та України.

Такий проєкт може бути реалізований шляхом реконструкції наявної залізничної мережі та будівництва сумісної колії або будівництва окремої залізничної гілки.

Як повідомлялося, у червні 2022 року віцепрем’єр Польщі Ярослав Качинський заявив, що питання будівництва цієї ширококолійної залізничної колії вже попередньо схвалено польським та українським урядом.

ВАР на початку червня вже пропонувала побудувати на території Польщі 300 км ширококолійних залізничних колій для прямих постачань зерна до литовського порту Клайпеди, що дасть змогу не перевантажувати вміст вагонів на прикордонних переходах Україна-Польща та Польща-Литва через різницю в ширині залізничних колій у цих країнах.

administrator

Related Articles