Як розірвати шлюб під час воєнного стану? Роз’яснення юриста

Згідно з даними, в Україні найвищий показник розлучень серед європейських країн — понад 60 розлучень на 100 шлюбів. Воєнний стан жодним чином не вплинув на процедуру розлучення. Це означає, що розірвати шлюб в Україні можна за тими ж правилами, що були чинні й до 24 лютого 2022 року.
 
До нашої ГО Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії юридичної приймальні в м. Тернопіль (Тернопільська область) за консультацією звернулась Мирослава К, ВПО (внутрішньо переміщена особа) з Луганщини. Вона вирішила розірвати шлюб з чоловіком який залишилося на тимчасово непідконтрольній Україні території, а вона з неповнолітньою донькою тікаючи від війни, переїхала до Тернопільщини.
 
Після наданих юридичних консультацій нашим юристом Юрій Феленко, пані Мирослава вирішила звернутися до суду.
 
Роз’яснення юриста!

Якщо сімейна пара взаємно бажає розлучитися й не має спільних неповнолітніх дітей, то розірвати шлюб можна за заявою в органах РАЦСу. Якщо є спільні неповнолітні діти або один з подружжя не дає згоди на розлучення – то в судовому порядку за місцем проживання. Проте досить часто розірвати шлюб бажають ті, хто опинився по різні боки лінії розмежування. Наприклад, дружина тікаючи від війни й рятуючи життя дітей, виїхала на підконтрольну територію України, а чоловік опинився в окупації, – зазначив юрист.

Порядок розлучення з особою, що перебуває в тимчасовій окупації.
 
Перше, що потрібно знати, якщо ви бажаєте розлучитися з чоловіком, що перебуває на тимчасово окупованій території, це те, що ви повинні оформити процедуру розлучення лише на підконтрольній Україні території. Інакше факт розлучення не буде легітимним, і Україна не визнає його.
 
Річ у тім, що на тимчасово окупованих територіях України діє юрисдикція й законодавство окупаційної влади, які Україна не визнає. Якщо ви зафіксуєте факт розлучення на непідконтрольній Україні території, то документ про розірвання шлюбу, виданий окупаційною владою, не матиме жодної юридичної сили та не буде чинним в Україні. А отже, ваш шлюб буде дійсним і надалі.
 
Тому єдиним способом юридично правильно оформити розлучення – це приїхати на підконтрольну Україні територію. Адже відповідно до статті 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
 
З 24 лютого 2022 року Росія забороняє виїжджати мешканцям псевдореспублік «Л/ДНР» та окупованого Криму (зокрема чоловікам) напряму на підконтрольну Україні територію. Не завжди безпечно виїжджати і з тих територій, які російські загарбники зайняли і після 24 лютого.
 
Тому треба вибирати інший спосіб, звернення до суду. Відповідно до ст. 110 Сімейного кодексу України, позов про розірвання шлюбу може бути пред’явлений одним із подружжя. Якщо чоловік, що перебуває в тимчасовій окупації, не дає вам згоди на розлучення, або такої згоди отримати неможливо через те, що ви втратили з ним зв’язок й не знаєте його місця перебування, то незалежно від того, є у вас спільні неповнолітні діти, чи ні, ви маєте право звернутися з позовом про розлучення самостійно.
 
До якого суду звертатися з позовом про розлучення, якщо чоловік проживає на тимчасово окупованій території?
 
За загальним правилом, позов про розлучення потрібно подавати до міського, міськрайонного чи районного суду за місцем проживання відповідача. Але оскільки відповідач проживає на тимчасово окупованій території, то рішення, ухвалені окупаційними судами, не мають юридичної сили в Україні.
 
Але коли території окупували, суди, які були на цих територіях, так би мовити «переїхали», тобто було змінено підсудність справ. Тобто справи, які розглядали суди, що опинилися на окупованих територіях, передали в суди, що розташовані на території, підконтрольній Україні. Тому позовну заяву про розірвання шлюбу потрібно подавати до того суду, якому за розпорядженням Верховного Суду (розпорядження Голови Верховного Суду від 22.04.2022 № 25/0/9-22) тепер передано повноваження на розгляд справ суду, який опинився в тимчасовій окупації.

Наприклад, якщо ваш екс-чоловік або екс-дружина зареєстровані в окупованому місті Кремінна, то за загальним правилом вам треба було б звертатися до Кремінського районного суду Луганської області. Та наразі його функції виконує Межівський районний суд Дніпропетровської області. Ось чому важливо перевіряти підсудність, – зазначив юрист Юрій Феленко

У випадку, коли його місце перебування невідоме і він не виходить на зв’язок, суд може зробити запит у відповідні органи для з’ясування його місця перебування. Якщо навіть це не допомогло, суд вирішує питання про відкриття провадження. Щоб повідомити «зниклого» відповідача про судовий розгляд, суд розміщує інформацію на офіційному веб-порталі судової влади України.
 
Які документи потрібні для звернення до суду?
 
До своєї позовної заяви потрібно буде додати:
  • копію заяви чоловіка (відповідача), у разі якщо він дає згоду на розлучення;
  • оригінал та копію свідоцтва про шлюб;
  • копію вашого паспорта та номера картки платника податків;
  • копію паспорта та номера картки платника податків вашого чоловіка (якщо він дає згоду на розлучення);
  • копію свідоцтва про народження дитини (якщо є неповнолітні діти);
  • квитанцію про сплату судового збору.
Нагадуємо!
 
Отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись до нас з особистим візитом.
 
Графік роботи нашого пункту:
Години прийому: 10:00 – 14:00
Дні прийому: понеділок – п’ятниця
Телефон: 066 30 22 771
 
Особисту консультацію можна отримати за адресою: м. Тернопіль, вул. Тарнавського 7А (понеділок), вул. Текстильна 28, оф. 1 (вівторок-п’ятниця).
 
Також в рамках діяльності Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги працює єдина інформаційна “гаряча лінія” з питань, пов’язаних з правовими проблемами внутрішньо переміщених осіб та документуванням воєнних злочинів. Спеціалісти “гарячої лінії” доступні для консультацій кожного робочого дня з 10:00 до 17:00 за телефоном: 0 800 30 15 16*
 
Віримо в перемогу України!
 
Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy.
 
*дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких операторів.
administrator

Related Articles