Як юристи НУО консультують ВПО Харківщини щодо фінансових питань

Мешканка м. Лозова Світлана  звернулася до юристки ГО “Інститут демократичного розвитку Харківщини” з питанням отримання допомоги по безробіттю, бо опинилась без роботи с березня 2022 року.

Особливістю цього випадку стало те, що пані Світлана залишилась без роботи після того як місто стало окупованим ворожою силою рф. Підприємство на якому працювала Світлана виїхало у м. Дніпро, Світлана не змогла залишити стареньку самотню матір наодинці та поїхати працювати, тому залишилась біля неї. Але треба якось виживати тому Світлана звернулась за юридичною допомогою до юристки  ГО “Інститут демократичного розвитку Харківщини.

Юристка  пояснила, що з вересня набули чинності нові зміни щодо нарахування та виплати допомоги з безробіття. Право на мінімальні виплати матимуть люди, які мають стаж до семи місяців, якщо трудовий стаж більший за півроку, то допомога становить 50% від твоєї середньої заробітної плати.

За новими правилами термін отримання допомоги залежить від терміну стажу. Якщо невеликий стаж, то термін отримання виплат теж буде коротким. Якщо страховий стаж менше ніж три роки, ти отримуватимеш виплати протягом п’яти – шести місяців. Якщо робітник працював від шести до 12 років, то виплачуватимуть допомогу сім місяців.

На виплати впродовж восьми місяців можуть претендувати люди, які мають стаж від 12 до 18 років. Якщо трудовий стаж варіюється від 18 до 24 років, ти можеш отримувати виплати протягом дев’яти або десяти місяців. Протягом 330 календарних днів (10-11 місяців) ти можеш отримувати допомогу, якщо твій стаж від 24 до 30 років.

Якщо робітник  працював 30 років і більше, то  має право на виплати протягом цілого року. Нові правила стосуються порядку виплат, допомогу виплачуватимуть у повному обсязі тим людям, у яких є статус безробітного. І лише на перший час. Далі сума зменшуватиметься.

Наприклад, гроші надходитимуть у повному розмірі лише перші три місяці, а у наступні місяці виплати будуть зменшені на 30%.

Як пояснив Юрист ГО “Інститут демократичного розвитку Харківщини” звільнятися за власним бажанням тепер не вигідно, якщо ти звільнилися з останнього місця роботи без поважних причин, то допомога нараховуватиметься з 31-го календарного дня. Дотримуючись правил, краще звільнятися за згодою сторін.

Після отриманої допомоги пані Світлана звільнилась з підприємства заднім числом, на ці поступки керівник підприємства пішла залюбки, із життєвих обставин які склалися під час окупації та юристка допомогла оформити документи на отримання статусу безробітної й на отримання допомоги. Пані Світлана була задоволена та щиро дякувала за надану допомогу.

Проєкт впроваджується  ГО “Інститут демократичного розвитку Харківщини” у рамках проєкту ПРООН «ЄС за діалог: Зміцнення стійкості України для реагування на нагальні потреби центральної і місцевої влади, а також населення, що постраждало в наслідок війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС). 



administrator

Related Articles