Війна заставляє діяти швидко, тому результати цих дій не завжди правильні. Це універсальна практики, яка притаманна загальнодержавним рішенням, місцевим чи на рівні окремої сім’ї.
Якщо альтернативність локальних рішення життєвих ситуацій воєнного періоду можуть мати незначні негативні наслідки, то вирішення проблеми житла для 10 мільйонів людей не має права на помилку.
Сьогодні в Україні чітко вимальовуються дві тенденції перебування внутрішньо переміщених осіб: тимчасова, яка є фактичнию і капітального будівництва з відновлення житлового фонду-теоретична.
Тимчасово люди перебувають в дитячих садочках, спортивних залах, базах відпочинку чи в житлі інших людей, що надають прихисток. І це є добре, бо ніхто не залишається просто неба.
Інше питання: скільки часу сім’я може перебувати в тимчасовому житлі та чи бачить вона перспективу повернення в свою домівку або будівництво нової.
За попередніми підрахунками департаменту житлової політики Мінрегіону, в Україні, станом на червень 2022 року, зруйновано або пошкоджено 116 тис. житлових будинків, у яких мешкали близько 3,5 млн. людей.
Чіткої відповіді на порядок відновлення цього житла та джерела його фінансування немає. Поряд з цим є стандарти періоду будівництва нових житлових комплексів: 2-5 років.
Можливість викупу державою готових квартир від забудовників також становить великий сумнів із-за вартості.
Чи можна переселити цих всіх людей в модульні будиночки? Відповідь очевидна – ні не можна!
На 15 липня у Київській області відкрито всього 4 модульні містечка в Бучі, Бородянці і Макарові місткістю до 1500 людей.
Дилему швидкого відновлення житлового фонду можуть вирішити інноваційні методи будівництва малоповерхового житла за прикладом проекту «БАЙДЕН» від благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МІЖНАРОДНИЙ БУДІВЕЛЬНИЙ ФОНД «УКРАЇНА».
Техніко-економічні та експлуатаційні характеристики цього фактично восьмиквартирного будинку відповідають найвищим світовим стандартам: безпеки, екологічності, енергетичної ефективності, довговічності та додержання принципів здорового житла.
При нормативному періоді життєвого циклу будинку -100 років з можливим капітальним ремонтом через 50 років, період будівництва такого будинку складає всього 60 робочих днів.
Квартири будинку оснащені власною автостоянкою, подвір’ям з індивідуальною огорожею, монолітним залізобетонним підвалом-укриттям на кшталт бомбосховища з підсиленим перекриттям від прямих та осколкових уражень артилерійських снарядів, мін та гранат.
Кліматичне обладнання будинку передбачає його оснащення тепловим насосом з можливістю роботи при температурі мінус 30 градусів та трьома рекуператорами вентиляційної системи, які забезпечують приміщення квартири свіжим повітрям цілий рік.
Чистове оздоблення приміщень, санітарно-технічні, електроосвітлювальні прилади, вмонтовані меблі кухні та шафи-купе, а також підключені до мереж пральна машина, електроплита з духовою шафою – є стандартною комплектацією будинку.
Науково-технічний центр Академії будівництва України, як розробник концепції та замовник проектної документації будинку «БАЙДЕН», велику увагу приділяв комфорту перебування людей та мінімізації комунальних витрат.
Розробники проектної документації: Придніпровська державна академія будівництва та архітектури та дизайн-студія «PLANS» виконали понад 30 ескізних варіантів проектного рішення перед тим як затвердити кінцеву проектну документацію.
Провідні науковці України в будівельній галузі:
- Петро Куліков, ректор KНУБА, Голова асоціації ректорів України, доктор економічних наук, професор;
- Іван Назаренко, Президент Академії будівництва України, доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки;
- Микола Савицький, ректор Придніпровської державної академії будівництва та архітектури, доктор технічних наук, професор, Головний архітектор проекту «БАЙДЕН»
підтримали проект та дали високу оцінку його характеристикам.
Рекомендації професіональної будівельної спільноти України щодо серійного виробництва такого виду житла при відновленні житлового фонду України мають вагомі аргументи.
Формат будівництва «Байденів» через БО «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МІЖНАРОДНИЙ БУДІВЕЛЬНИЙ ФОНД «УКРАЇНА» має значну перевагу перед іншими в формуванні вартості – еквівалент 750 доларів США з 1 м. кв. загальної площі квартири, що складає 44 000 $ за квартиру в 60 кв.м.
8 липня 2022 року Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №6383 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження будівельного інформаційного моделювання (ВІМ-технології)”. За словами голови партії “Слуга народу” Олени Шуляк, це стане початком нової ери для українського будівництва.
Але доки в Україні тільки починається ера ВІМ-технологій, проект «БАЙДЕН» вже має свого цифрового двійника. Це дасть змогу відслідковувати його вартість на протязі всього життєвого циклу.
Якщо модульний будинок площею 35 кв.м. вартістю 25000$ та довговічністю експлуатації 10 років коштує 71,42$ м.кв/рік, то проект «БАЙДЕН» – 7, 5$ м.кв/рік, тобто у 10 разів менше. При цьому затрати на опалення/кондиціювання модульного будинку складуть 250 кВт. кв.м/ рік або близько 400 грн., то «БАЙДЕНА» – 60 кВт. кв.м/рік або близько 100 грн.
Директор ALLBAU Ukraine Юрій Смірнов, як член команди розробників проекту БАЙДЕН в частині ВІМ-технологій, впевнений в його високій оцінці зарубіжними фахівцями.
То ж питання які будинки потрібні Україні при відновленні житлового фонду: модульні чи капітальні є очевидним на користь капітальних.
Закордонні інвестиції прийдуть переважно в інноваційні будівельні проекти.