Директор МАГАТЕ представив ООН план захисту Запорізької АЕС – ЗМІ

Київ. 31 травня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на засіданні Ради безпеки ООН у вівторок представив оновлений план гарантування безпеки Запорізької атомної електростанції.

Як повідомляє “Європейська правда”, Гроссі заявив, що план є набором принципів, які він узгоджував під час численних зустрічей із керівництвом України та Росії після особистого візиту на ЗАЕС у вересні 2022 року.

“У результаті цих інтенсивних консультацій я визначив такі конкретні принципи, які допоможуть гарантувати ядерну і фізичну ядерну безпеку на ЗАЕС, щоб запобігти ядерній аварії і забезпечити недоторканність станції. Я вважаю ці зобов’язання важливими, щоб уникнути небезпеки катастрофічного інциденту”, – сказав він.

Таким чином, представлений план складається з п’яти принципів:

1) Не можна здійснювати жодних атак з боку ЗАЕС або щодо неї, зокрема, спрямованих на сховище відпрацьованого ядерного палива реакторів, іншу критичну інфраструктуру або персонал;

2) ЗАЕС не повинна використовуватися як сховище або база для зберігання важкого озброєння, наприклад реактивних систем залпового вогню, артилерійських систем і боєприпасів, а також танків або військовослужбовців;

3) Не можна наражати на ризик електропостачання ЗАЕС;

4) Усі споруди, системи та компоненти, необхідні для безпечної та надійної роботи ЗАЕС, мають бути захищені від нападів або актів саботажу;

5) Не слід вживати жодних заходів, що підривають ці принципи.

Зазначається, що за дотриманням цих принципів мають стежити експерти МАГАТЕ, які працюють на ЗАЕС, після чого вони доповідатимуть керівнику організації, а він уже публічно повідомлятиме про будь-яке порушення згаданих принципів. Також, Гроссі попросив Україну і Росію дотримуватися цих принципів.

Як повідомлялося, раніше, 23 травня, директор МАГАТЕ назвав ситуацію на ЗАЕС безпрецедентною і ризикованою, коментуючи постачання станції з однієї працюючої лінії електроподачі. “Глибокоешелонований захист, який має основоположне значення для ядерної безпеки, на ЗАЕС серйозно підірвано”, – зазначив він.

Джерело: https://www.eurointegration.com.ua/news/2023/05/30/7162727/

administrator

Related Articles