Київ. 9 листопада. ЕНЕРГОРЕФОРМА – В Україні через проблеми з енергопостачанням, спричиненими обстрілами енергооб’єктів та інфраструктури, фіксується суттєве зростання попиту на автономні сонячні станції – як домашні, так і промислові, повідомив виконавчий директор Асоціації сонячної енергетики України (АСЕУ) Артем Семенишин.
"За результатами нашого аналізу на основі даних основних постачальників та дистриб’юторів обладнання, за домашніми СЕС попит на автономні станції збільшився орієнтовно удесятеро, за промисловими – у 4-5 разів", – сказав він, відповідаючи на запитання журналіста інтернет-порталу "Енергореформи" під час тематичного онлайн-семінару в Києві в середу.
При цьому він зазначив, що традиційно попит на мережеві інвертори, що дозволяють віддавати електроенергію в мережу за "зеленим" тарифом, суттєво переважав над попитом на автономні, які забезпечують власне електроспоживання.
Натомість, за його словами, через різке зростання попиту в Україні відчувається дефіцит необхідного обладнання.
"Немає навіть у наявності достатньої кількості обладнання. Тут ми конкуруємо за партії обладнання з Європою, де також зростає попит на СЕС", – зазначив Семенишин, висловивши сподівання, що найближчими місяцями ситуація з таким обладнанням все-таки покращиться.
Водночас він звернув увагу на необхідність стимулювання розвитку малої сонячної генерації під власне споживання з огляду на ситуацію з енергопостачанням у країні.
"Державі було б вигідно надати певну компенсацію, щоб людина могла встановити таку автономну станцію і таким чином знизити споживання з мережі. Це має стимулюватися. Зараз наша Асоціація в процесі комунікації з депутатським корпусом, щоб вжити певних заходів стимулювання – як податкових пільг, або компенсацій", – зазначив голова АСЕУ.
При цьому він зазначив, що автономна СЕС відповідної потужності має кілька переваг над дизельними генераторами.
"Наприклад, у акумулятора швидкість реакції становить мілісекунди, тоді як генератору потрібно 1-3 сек. Якщо йдеться, зокрема, про лікарню, то швидкість перемикання важлива, щоб зберегти певні налаштування медичного обладнання. Крім того, великі генератори споживають величезну кількість дорогого палива, а акумулятор СЕС можна зарядити і з мережі, коли є електрика", – пояснив Семенишин.