США хочуть виділити Молдові до $50 млн для відшкодування витрат на закупівлю електроенергії

Київ. 2 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – США планують надати Молдові майже $50 млн для відшкодування витрат на закупівлю електроенергії та зміцнення енергетичної безпеки, повідомляє офіс агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у Кишиневі.

"Сполучені Штати підтримують Молдову в цій важкій ситуації, що склалася на енергетичному ринку. В рамках цих зусиль USAID співпрацює з урядом Молдови з метою ухвалення поправки до чинної угоди про цілі розвитку (DOAG), яка дасть змогу використати $30 млн із бюджету США для відшкодування витрат на купівлю електроенергії", – йдеться у повідомленні офісу.

Водночас поправка розблокує допомогу розміром $19,5 млн "для зміцнення енергетичної безпеки Молдови та зниження залежності від Росії".

За даними оператора передачі електроенергії Moldelectrica, дефіцит електроенергії в Молдові 2 листопада оцінюється в 1700 МВт.-год (близько 20% від потреби).

Як повідомлялося, на початку квітня 2022 року адміністратор USAID Саманта Павер заявила, що США оголошують про надання Молдові додатково $50 млн на підтримку сільського господарства та інших галузей економіки, а також з метою зниження залежності країни від російської енергетики.

Повідомлялося також, що в Молдові з жовтня 2022 року розвивається енергетична криза, пов’язана з припиненням експорту електроенергії з України та зниженням постачання електроенергії з Молдовської ДРЕС, що розташована у Придністров’ї. Остання знизила обсяги поставок у зв’язку з тим, що "Газпром" у жовтні на 30% скоротив обсяги газу, який постачається до Молдови (через технічні проблеми, пов’язані з обмеженням транзиту газу через Україну внаслідок масованих обстрілів країною-агресором Росією об’єктів її енергетичної інфраструктури). Влада республіки розраховувала, що молдовська держкомпанія Energocom і ДРЕС до кінця понеділка – 31 жовтня – підпишуть контракт на постачання електроенергії в листопаді, проте його не продовжили.

Раніше віцепрем’єр Молдови Андрій Спину попередив, що країна скоротить подання газу Придністров’ю, якщо Молдовська ДРЕС, розташована на лівобережжі Дністра і належить "Інтер РАО", не постачатиме достатньо електроенергії для Молдови. За словами віцепрем’єра, у листопаді ДРЕС має поставити правобережній Молдові не менше ніж 45-50% електроенергії від потреб республіки (раніше електростанція забезпечувала 70% усього обсягу споживання країни – ІФ-У).

Дефіцит електроенергії Молдова покриває із сусідньої Румунії. Між держпідприємствами обох країн укладено контракт на постачання 30% необхідної Молдові електроенергії за ціною 90 євро за 1 МВт.-год., а решту країна закуповує в рамках екстрених контрактів за біржовими цінами. За даними влади Молдови, на екстрені поставки припадає 7-8% споживання.

Молдовська ДРЕС у жовтні постачала Молдові електроенергію за ціною, суттєво нижчою від ціни закупівель у Румунії.

На листопад "Газпром" зберіг обсяг постачання газу Молдові таким самим, як і в жовтні – 5,7 млн кубометрів на добу, що на 40% менше за обсяг, який запитується. Попередня вартість газу в листопаді буде $821 за 1 тис. кубометрів, що значно нижче за жовтень, коли Кишинів платив $1082 за 1 тис. кубометрів газу.

administrator

Related Articles