Трейдери збільшили імпорт газу в Україну через його профіцит та падіння цін у ЄС – ексголова ОГТСУ

Київ. 19 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Трейдери збільшили імпорт природного газу в Україну через профіцит ресурсу, що тимчасово виник у Європі, і зниження цін на нього, пояснив ексголова "Оператора ГТС України" (ОГТСУ) Сергій Макогон на своїй сторінці у фейсбуці.

За його словами, профіцит пов’язаний зі зниженням споживання газу в ЄС нижче за прогнозований рівень завдяки теплій погоді, що встановилася в регіоні, на тлі значних обсягів постачань LNG, що продовжуються, в термінали ЄС.

"Фрахт дорогий, тому трейдерам потрібно швидко розвантажувати танкери. Майже повне завантаження європейських ПСГ не дає змоги закачувати в них значні обсяги", – пояснив Макогон.

"Трейдери готові зменшувати ціни на газ, щоб швидко позбутися зайвих обсягів газу. У результаті ціна на газ в ЄС впала нижче за $1 тис. за 1 тис. куб. м. Це зниження тимчасове і вартість газу може значно зрости при настанні холодів або при нових "фокусах" "Газпрому". Тому частина трейдерів готова приймати ризики та імпортувати газ на тимчасове зберігання в Україну, щоб пізніше продати його за більшою ціною", – додав він.

За словами Макогона, ситуація створює цікаві можливості для України щодо використання своїх ПСГ завдяки раніше створеним послугам "митний склад" і короткий транзит shorthaul.

ОГТСУ також нагадав міжнародним партнерам про готовність країни запропонувати вільні потужності для зберігання й транспортування газу.

"Замовники вже ознайомлені з цими послугами з 2020 року, угоди укладено, потрібні лише відповідні рішення. На сьогодні використання потенціалу та можливостей України – це найкраща допомога в енергетичній сфері, яку ЄС може надати", – зазначив в. о. гендиректора ОГТСУ Павел Станчак.

За прогнозом начальника відділу стратегії ОГТСУ Олексія Ярошенка, тенденція "надлишкового" газу збережеться протягом наступних тижнів, хоч і не є запорукою легкого проходження опалювального сезону.

"Здатність Європи пройти енергетичну кризу з мінімальними втратами залежить від її здатності знизити споживання, диверсифікувати джерела постачань, усунути "вузькі місця" на маршрутах та залучити всі доступні інфраструктурні потужності – включаючи газотранспортну інфраструктуру України та її газові сховища. Адже чим більше газу вдасться закачати в сховища Європи наразі – тим менше газу потрібно буде купувати чи економити наступного року, який може бути навіть складнішим за поточний", – сказав він.

"Особливо це актуально для країн Центральної Європи, які у такий спосіб створять не лише додатковий запас газу, а й альтернативний маршрут постачання на випадок холодної погоди чи непередбачуваних ситуацій", – додав Ярошенко.

Як повідомлялося, надходження газу з ЄС в Україну 25-27 жовтня зросло до 20-22 млн куб. м на добу. У період 1-25 жовтня 2022 року з території Польщі, Словаччини та Угорщини до України надійшло 188 млн куб. м газу, зокрема на "митний склад" ПСГ – 155 млн куб. м, тоді як у вересні постачання становили лише 29 млн куб. м (МС – 17 млн куб. м).

Частину газу в ПСГ України закачує Молдова, яка формує запас за допомогою кредитної лінії ЄБРР.

administrator

Related Articles