УЗА просить Раду не посилювати регулювання зернового ринку до завершення впровадження нових правил його роботи

Київ. 16 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Українська зернова асоціація (УЗА) просить народних депутатів утриматися від ініціювання законопроєктів щодо регулювання ринку зерна до завершення впровадження і тестування затверджених нещодавно урядом нових правил експорту зернових та олійних культур, а також продуктів їх переробки, повідомила пресслужба асоціації.

“УЗА завжди виступала за прозорі правила гри на ринку зерна і підтримує зусилля уряду України щодо наведення ладу на ринку та боротьби з тіньовим сектором, зокрема щодо повернення валютної виручки від експорту. УЗА завжди відстоювала запровадження дієвих інструментів щодо покращення прозорості та відповідальності учасників ринку зерна”, – зазначається у зверненні до Верховної Ради в четвер.

Водночас у бізнес-об’єднанні вважають, що запроваджені урядом нові правила експорту агропродукції мають бути протестовані щодо ефективності та не створювати перешкод для критично важливого для держави, бюджету та оборони експорту.

Учасники ринку сподіваються, що нові правила експорту полегшать роботу експортерам, які працюють прозоро і повністю виконують вимоги законодавства щодо повернення валютної виручки від експорту до країни, зазначають в УЗА.

“Поява великої кількості законодавчих ініціатив у парламенті, спрямованих на регулювання експорту зерна, коли ще не відпрацьована система експорту відповідно до нових правил, може ускладнити ситуацію й на так досить зарегульованому ринку зерна та призведе до значного падіння експорту, а відтак – і цін на зерно українських аграріїв”, – пояснили в бізнес-об’єднанні.

Українські аграрії, які вже два роки поспіль потерпають через низькі ціни на продукцію та високу вартість логістики внаслідок обмежених можливостей експорту, можуть збанкрутувати та втратити все. Додаткове непродумане і непотрібне втручання в регулювання ринку зерна та експорту, акцентували в УЗА, тільки нашкодять країні.

Крім того, поспішні законодавчі нововведення в умовах впровадження нових правил експорту, запроваджених урядом, можуть значно погіршити умови роботи для відповідальних та сумлінних експортерів. Неузгоджені та шкідливі нововведення можуть відлякати тих небагатьох із них, які готові були йти на ризик і експортувати зерна тимчасовим гуманітарним коридором.

“У запропонованих законопроєктах фактично пропонується запровадження ручного регулювання експорту через індикативні ціни, коли будь-який податківець чи митник зможе блокувати кожну окрему експортну операцію на власний розсуд. Це значно збільшує ризик корупції в умовах, коли наші західні партнери вимагають від України боротьби з корупцією для вступу до ЄС та НАТО”, – зазначили в УЗА.

На думку асоціації, уряд розробив і впроваджує ефективні рішення щодо покращення прозорості на ринку зерна та забезпечення повернення валютної виручки від його експорту в країну. Водночас, перш ніж вносити зміни до законодавства з регулювання експорту зерна, потрібно, щоб ця система запрацювала, продемонструвала ефективність або виявила проблемні моменти для експорту.

УЗА звернула увагу, що ініціативи нардепів можуть повністю зупинити експорт зерна, який приносить понад $20 млрд країні. “Зупинка експорту автоматично означає банкрутство аграріїв і поглиблення кризи в економіці України майже миттєво”, – резюмували в бізнес-об’єднанні.

Джерело: https://uga.ua/news/uza-zaklikaye-deputativ-vidmovitis-vid-zakonodavchih-novovveden-z-regulyuvannya-eksportu-zerna/

administrator

Related Articles