Західні компанії змушені переносити виробництво з КНР одразу до декількох країн -ЗМІ

Київ. 2 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Західні компанії останні декілька років займалися пошуками альтернатив Китаю як місця для виробництва своїх товарів, називаючи цей процес “Китай плюс один”. Однак нині цю стратегію краще описати виразом “Китай плюс багато”, пише The Wall Street Journal.

Одна з причин полягає в тому, що жодна інша країна не може вмістити все виробництво, яке компанії хочуть вивести з КНР. В’єтнам сприятливий для бізнесу, але йому не вистачає кваліфікованих робітників. В Індії багато робочої сили, але інфраструктура неоднорідна. Мексика розташована поруч зі США, але далеко від китайських постачальників компонентів, пише видання.

Крім того, світ став набагато складнішим місцем для ведення бізнесу, ніж десять років тому, вважають експерти.

Пандемія COVID-19 зруйнувала глобальні ланцюжки постачань. Змагання між США і Китаєм перетворилося на запекле суперництво. Пекін став більш непередбачуваним щодо іноземного бізнесу, а ситуація в Україні стала нагадуванням про те, що великі збройні конфлікти, як і раніше, можливі, зазначає WSJ.

“Ми живемо просто в божевільний час, – вважає Ніл О’Коннор, професор австралійського Університету Едіт Ковен. – Мета полягає в децентралізації ризиків, щоб справлятися з наслідками, насамперед дій божественних сил (стихійними лихами – ІФ-У), а також з діями політиків”.

Як повідомлялося в березневому звіті аудиторської фірми KPMG, дві третини зі 132 компаній із 2018 року перенесли виробництво до двох або більше країни. У дослідженні, одним з авторів якого був О’Коннор, переважно були представлені транснаціональні корпорації зі списку Fortune 500.

Американська Apple Inc., що мала велику виробничу базу в Китаї, тепер швидко розширює виробництво у В’єтнамі та Індії. Кількість відомих постачальників Apple в Індії зросла з семи у 2018 році до 14 минулого року, у В’єтнамі – з 14 до 25.

За оцінками J.P.Morgan, до 2025 року в Індії випускатимуть чверть усіх iPhone.

Компанія Crocs перенесла випуск більшої частини взуття з КНР до В’єтнаму, шукає постачальників в Індонезії і відкриває виробництво в Індії. Американський постачальник технологій для “розумного будинку” Universal Electronics планує закрити один із двох своїх китайських заводів, збільшити потужності підприємства в Мексиці та відкрити виробничий підрозділ недалеко від Ханоя.

“Усе добре доти, доки перестає бути добре, – сказав Шон Нельсон, головний виконавчий директор Lovesac. – Це, я думаю, основна параноя, яка рухає нами”.

Виробник м’яких меблів Lovesac, акції якого котируються на біржі Nasdaq, розпочав перенесення виробництва з півдня Китаю до В’єтнаму після того, як адміністрація президента США Дональда Трампа запровадила мита на китайський імпорт у 2018 році. На той час, коли пандемія змусила уряди закрити кордони у 2020 році, Lovesac виробляла модульні дивани ще у двох місцях – у Малайзії та Індонезії, а частину інших виробів – в Індії. Нельсон сказав, що це рішення окупилося: коли компанія стикалася з перебоями в роботі на одному або навіть двох об’єктах, у неї не закінчувалися запаси продукції.

Нині Lovesac працює з партнерами над створенням високоавтоматизованих заводів у Мексиці та США. За словами гендиректора, розширення присутності в Західній півкулі дасть компанії можливість збільшити виробництво там, якщо в Азії вибухне криза.

administrator

Related Articles