Обсяг пропозиції логістичної нерухомості в 3 кв.-2022 у столичному регіоні зріс на 3% – CBRE Ukraine

Київ. 1 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Загальний обсяг пропозиції логістичної нерухомості у столичному регіоні зріс на 3%, до 1,4 млн. кв. м у третьому кварталі 2022 року, повідомляється в огляді ринку складської нерухомості CBRE Ukraine.

"У третьому кварталі 2022 року було введено в експлуатацію близько 45,5 тис. кв. м нових об’єктів, за рахунок цього обсяг пропозиції зріс порівняно з другим на 3%", – прокоментувала агентству "Інтерфакс-Україна" керівник відділу маркетингу та досліджень CBRE Ukraine Діана Квітчук.

Вона також уточнила, що під час аналізу не враховувалися зруйновані агресорами площі. Але якщо об’єкт пошкоджено частково, його враховували.

За даними CBRE Ukraine, введення в експлуатацію нових масштабних об’єктів пізніше цього року не очікується.

При цьому обсяг валового поглинання становив 42 600 кв. м, що на 34% менше, ніж у другому кварталі.

Як повідомляється, половину цього обсягу складала угода щодо оренди ритейлера "Фокстрот". Загалом орендна активність здебільшого обумовлена ротацією компаній із пошкоджених складів, а також компаній, що мігрують зі східних регіонів України або повертаються до Києва із заходу країни.

Одночасно продовжує зростати вакантність. Станом на кінець третього кварталу середня вакантність досягла 6,8% (+3,9 п.п. вище, ніж у другому), переважно через скорочення площ орендарями, які впроваджували стратегію оптимізації витрат.

Орендні ставки у національній валюті залишилися загалом незмінними. Ставки, деноміновані у доларах США, знизилися внаслідок девальвації національної валюти приблизно на 20% (прайм до $4,1 за кв. м/міс).

Зазначається, що девальвація національної валюти також вплинула на основні умови договорів оренди, і практика встановлення орендних ставок у гривні стала більш поширеною. Також орендодавці продовжують пропонувати спеціальні умови та знижки на оренду для збереження рівня заповнюваності об’єктів, особливо для орендарів, які можуть розглядати варіанти переїзду. При цьому обсяг умов та знижок дуже індивідуальний і залежить від розміру об’єкта, загальної вакантності, розташування та класу нерухомості.

Аналітики CBRE Ukraine зазначають, що продовження воєнної агресії Росії в Україні та наявний рівень ризиків у регіоні є неприйнятним для деяких орендарів. Тож пріоритетними локаціями для міграції бізнесу стають інші регіони.

CBRE зі штаб-квартирою в Лос-Анджелесі (США) є найбільшою у світі консалтинговою та інвестиційною компанією у сфері комерційної нерухомості, дохід якої у 2020 році становив $23,8 млрд. Згідно з рейтингом Fortune, підприємство входить до списку 500 найбільших у світі компаній (128 -е місце у 2020-му).

Акції компанії CBRE Group Inc. торгуються на Нью-Йоркській Фондовій Біржі (NYSE:CBRE).

Український офіс CBRE відкрито у січні 2008 року, є частиною афілійованої мережі компанії.

administrator

Related Articles